Најгоре поплаве на Балкану за задњих 120 година
19. мај 2014.
Босна и Херцеговина/ Србија (Beta) - Светски медији извештавају о поплавама у Србији и БиХ као најгорим у последњих 120 година од како се врше мерења, наводећи да је у тим земљама за три дана пала количина кише тромесечна и предвиђајући нови поплавни талас реке Саве.
Британски Би-Би-Си (ББЦ), уз оцену да су ово најгоре поплаве на Балкану у више деценија, да су десетине хиљада морале да напусте своје домове, наводи да се Србија спрема за „поплавни талас“ Саве у недељу увече, због воде која може у њу да се улије из Хрватске и БиХ.
Британски медиј додаје да су добровољци и спасилачке службе поставиле вреће са песком дуж Саве у Београду, Шапцу и Сремској Митровици.
ББЦ истиче да су српске власти одбиле да објаве број мртвих у поплавама у Обреновцу.
ББЦ наводи да би врх поплавног таласа могао да угрози и највећу термоелектрану у земљи - „Никола Тесла“ у Обреновцу.
ББЦ додаје да је тешка ситуација и у Босни, где су клизишта затрпала куће и померила минска поља, постављена током рата 1990-тих, и да је скоро трећина њене територије погођена, а највише североисток земље.
Према Центру за уклањање мина БиХ, у тој земљи остало је више од 100.000 мина, а ББЦ упозорава да ће, једном када се вода повуче, стручњаци за разминиравање морати одмах да ступе у акцију.
Агенција АП пише да су због клизишта изазваних јаким кишама у БиХ стотине људи остале без кућа, док су хиљаде из Србије и Хрватске напустиле своје домове због поплава најгорих у модерној историји Балкана. Додаје да је у поплавама најмање 25 људи изгубило живот.
Агенција истиче да је у Србији више од 20.000 људи било приморано да напусти своје куће, и да званичници страхују од још горих поплава у недељу увече, због набујале Саве.
Агенција Франс прес наводи да су до сада у најгорим поплавама у Босни и Србији у последњих 120 година погинуле најмање 34 особе, и да се наставља тешка борба против водене стихије.
Франс прес указује да се очекује да број жртава порасте, пошто се повуче вода са угрожених области.
Агенција оцењује да ситуација дуж слива Саве у северној Босни и кроз Србију остаје веома тешка и да је више од 100.000 домаћинстава без струје у обе земље.
Франс прес каже и да је хиљаде људи из области које нису биле погодјене овом елементарном непогодом дошло и пружило помоћ својим угроженим сународницима.
„Тоне хране су сакупљене и транспортоване жртвама“, пише француска агенција и додаје да су у Босни, етнички подељеној од рата 1990-тих, Муслимани притекли у помоћ угроженим Србима.
Наводи такође да угроженима помажу и бројни спасилачки тимови из Русије и земаља ЕУ.
Амерички Си-Ен-Ен (CNN) пише да је „катастрофално време“ условило најгоре поплаве у Србији и Босни од када постоје подаци.
Си-Ен-Ен додаје да су спасиоци у најгоре погођеном Обреновцу, крај Београда, почели да проналазе прва тела жртава, цитирајући премијера Србије Александра Вучића који је изразио забринутост о томе колико би могло бити пронађено тела када се једном вода повуче.
Вучић је у недељу рекао новинарима да су само у Обреновцу спасиоци за сада пронашли тела 12 погинулих људи.
Извор
[уреди]- „Najgore poplave na Balkanu za 120 godina” Novinska agencija Beta, 19. мај 2014. (српски)