Нова фисија у Фукушими није опасна
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
3. новембар 2011.
Токио- (Beta-AFP) - Оператер оштећене јапанске нуклеарне централе Фукушима Даићи у четвртак је покушао да умири јавност да фисија која се догодила пре два дана у једном од реактора није изазвана некотролисаном ланчаном реакцијом.
Гас ксенон 133 и 135 који је измерен у реактору број два потиче од „спонтане“ фисије уранијума као што се догађа у здравим реакторима, рекао је Јуничи Мацумото, из Токијске електро компаније (Тепко).
Мацумото је додао да су нивои овог гаса детектовани у уторак и у среду сувише ниски да би били произведени неконтролисаном нуклеарном реакцијом и да је њихова концентрација 10.000 пута нижа него да су резултат такве појаве.
Из предострожности Тепко је преко ноћи од уторка на среду убацио 10 тона борне киселине да би се апсорбовали неутрони и зауставила могућа неконтролисана ланчана реакција.
Нуклеарна фисија је процес услед кога нуклеарни реактор производи енергију, и када реактор нормално функционише та реакција је контролисана.
Извор
[уреди]- „Nova fisija u Fukušimi nije opasna” Новинска агенција Бета, 3. новембар 2011. (српски)