Крагујевац: Свечана седница Скупштине града

Извор: Викиновости

9. мај 2010.

Крагујевац / Србија (www.kragujevac.rs) У присуству бројних гостију из земље и света, међу којима су били др Славица Ђукић Дејановић председница Народне скупштине Србије, амбасадори Италије и Велике Британије Армандо Варики и Стивен Водсворт, представници амбасада Белорусије, Палестине, Грчке и Француске, Роберт Кокта саветник Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Београду за политичка питања, министри у Влади Србије Снежана Самарџић - Марковић и Небојша Брадић, као и Његово краљевско височанство принц Александар Карађорђевић, одржана је Свечана седница Скупштине града поводом Ђурђевдана - Празника града.

Свечаностима које организујемо данас и ових дана маја, ми обележавамо историјску одлуку књаза Милоша, који је на Ђурђевдан 1818. године, пре 192 године, на скупштини народних првака у манастиру Враћевшница, одлучио да Крагујевац прогласи престоницом тек ослобођене Србије. Овогодишњи Дан града је оснажен и двема годишњицама: 175 година од доношења Сретењског устава и 195. годишњица Другог српског устанка, којим је Милош Обреновић, као његов вођа, храбро и мудро успео да извојује слободу са најмањим могућим жртвама и отвори пут обнови српске државе, рекао је председник Скупштине града Саша Миленић.

Обраћајући се присутним гостима градоначелник Верољуб Стевановић рекао је да су Крагујевац и Србија настајали и израстали као близнаци, размењујући и прожимајући узајамне вредности. Заправо, темељне вредности Србије, наставши овде, биле су али и остале темељним вредностима Крагујевца.

Крагујевац мења свој лик. Наш град нема разлога да се постиди пред својим гостима не само својом историјом, својом улогом и значајем у онови и развоју Србије, својим житељима, већ ни својим данашњим остварењима и прегнућима. Он и данас настоји да зрачи предводничком улогом, да поставља питања и нуди одговоре који нису рутинског карактера, да окупља и покреће људе у другим срединама, а за све за добробит Србије, на њеном европском путу, на њеном враћању самој себи и свом изворном идентитету. Крагујевац је срце Србије, које својом виталношћу покреће и храбри да одговори налогу овог времена. Упркос свим тешкоћама и проблемима са којима се суочавамо, ми негујемо веру и оптимизам, јер то је историјска порука нашег града, поручио је градоначелник Стевановић.

Присутнима су се обратили и минисатарка омладине и спорта Снежана Самарџић Марковић и председница Народне Скупштине Србије Славица Ђукић Дејановић. Наглашавајући да је поносна што је Крагујевчанка Славица Дјукић Дејановић је Граду и свим грађанима Крагујевца честитала празник у име највишег државног руководства и у име посланика Скупштине Србије. Ми који највећи део живота живимо и радимо у Крагујевцу увек и свуда осећамо да нам квалитет престонице никада није недостајао. Крагујевац јесте град и бола и поноса, сељака и Универзитета, град богате историје, град великог срца. Сви ми, сви Крагујевчани, своје прегалачко, своје визије и оно што је сутра, уједињујемо и због тог је наш град умивен и због тога Крагујевац има ону душу на којој нам помало завиде и они који нас воле, поручила је председница Скупштине Србије Славица Ђукић Дејановић.

Свечана седница била је прилика да се најбољима уручене награде и признања која је доделила Скупштина града и градоначелник Крагујевца. Градоначелник Верољуб Стевановић уручио је годишње Ђурђевданске награде и то: у области уметности Драгану Јововићу, у области новинарства Казимиру Петровићу, у области образовања Радојку Јовановићу и др Милутину Милутиновићу као и групи професора Политехничке школе, у области спорта Горану Илићу, у области науке др Слободану Малинићу, у области безбедности Ивану Ђоровићу, у области привреде Обрену Ћетковићу.Плакете Светог Ђорђа, које додељује градоначелник, ове године припале су Машинском факултету, Међународном салону антиратне карикатуре и Радошу Бајићу. Највише признање града Крагујевца, звање заслужног грађанина, припало је Бисенији Симић, председници Месног одбора Кола српских сестара. Она се, уз Радоша Бајића, у име награђених захвалила на признању.

Извор[уреди]