Ускладити ниво афлатоксина са стандардом

Извор: Викиновости


20. март 2013.
Србија -  (Beta) - Министарка здравља Славица Ђукић-Дејановић рекла је у среду да је европски станадард за дозвољени ниво афлатоксина од 0,05 микрограма по литру млека више него користан за Србију и њене грађане и да је зато потребно радити на усклађивању свих правилника са тим лимитом.

Афлатоксин Б1
Слика: Giorgiogp2.

„Добро је када су стандарди ЕУ ригорозни јер нас то тера да брже урадимо неки посао“, рекла је Славица Ђукић-Дејановић на седници скупштинског Одбора за здравље и породицу, подносећи извештај о раду министарства од октобра до децембра 2012. године.

Она је навела да представницима Европске комисије није било јасно шта се то на законодавном плану догодило у Србији када је реч о афлатоксину и како је могуће да ниједан закон није прекршен, а да је ипак била афера афлатоксин.

„Суштина је била у томе да смо један закон који се тиче концентрације афлатоксина у млеку лимитирали по европским стандардима на 0,05 а други (правилник) који се тиче лимита за храну стоке нисмо прилагодили тој потреби. Заправо то је нешто што се нама може ставити на душу, нама из претходног (скупштинског) сазива јер смо ми усвајали те законе“, казала је Ђукић-Дејановић.

Поводом предлога председника Одбора за здравље и породицу Душана Милисављевића да Министарство здравља преузме надлежност за контролу комплетне домаће и хране из увоза, министарка је казала да је на почетку свог мандата сугерисала да надзор над свом храном буде у надлежности њеног министарства.

„Не бих хтела да учествујем у бици за то коме ће припасти неке ингеренције. Имала сам већ у првим сугестијама кад сам постала министарка да вратим надзор комплетне хране нашем министарству. Не осећам се мање одговорном због свега што се догодило са афлатоксином. То је заједничка одговорност свих нас који функционишемо у овом систему“, казала је Дјукић Дејановић.

Она је навела да је Министарству здравља поверен надзор над водом, дијететским производима, сољу, адитивима и ензимским производима неживотињског порекла.

Извор[уреди]