Терористи најавили напад на Ер Франс?

Извор: Викиновости




Бразил/Енглеска/Хрватска (Бета/ Мондо) Светски медији објавили су да је само неколико дана пре трагичне авионске несреће Ер Франсовог авиона у којој је 228 људи погинуло, та компанија на лету из Аргентине за Париз примила претњу бомбом, и да је због тога лет каснио.

У среду, 27. маја авиокомпанија је примила телефонску претњу да се у авиону налази бомба, али полиција и ватрогасци прегледом авиона нису нашли никакву сумњиву направу.

Француски званичници претходних дана су искључили могућност да је узрок пада авиона повезан с терористичким нападом. Ипак, још увек није јасно како је модеран авион једноставно пао с неба...

Бразилски војни авиони пронашли су у Атлантском океану остатке олупине, који су формирали линију дугу пет километара, чиме је потврђено да се авион француске авио компаније Ер Франс лет 447 са 228 путника и чланова посаде срушио, изјавио је бразилски министар одбране Нелсон Жобим.

Жобим је новинарима у Рио де Женеиру рекао да то откриће "потврђује да се авион срушио у тој области, стотине километара далеко од бразилског архипелага Фернандо де Нороња". Додао је да се међу остацима који плутају по површини Атлантика налазе метални и неметални делови, али није изнео више детаља.

Такође је напоменуо да у том подручју нису примећени остаци људских тела, иако се верује да су сви из авиона погинули.

Жобим је навео и да ће проналажење црне кутије бити веома тешко, због дубине океана на месту где су остаци авионске олупине пронађени. "Биће веома тешко тражити (црну кутију), јер би она могла да се налази на дубини од 2.000 до 3.000 метара", рекао је Жобим.

Четири бразилска брода са ронилачким екипама и опремом за извлачење кренула су ка подручју где су примећени остаци авиона. Контраадмирал бразилске морнарице Домингос Ногеира изјавио је да бродови имају сву потребну опрему за извлачење остатака француског авиона из мора, пренео је Би-Би-Си.

Међу могућим узроцима несреће су удар грома, изузетно снажне турбуленције и улазак у олујну тропску зону. "Изгледа да је било олује с грмљавином, а таква олуја је нешто више од муња и громова. Џиновски кумулонимбуси иду у висину и до 12.000 метара, унутар њих се одвијају снажне олујне активности, екстремне турбуленције и грмљавина.

То су свакако услови које треба избегавати, какав год да је авион у питању", рекао је Гај Гратон, стручњак за ваздухопловство на Универзитету Брунел, у Великој Британији.

Према његовим речима, једна од непознанице јесте то што из авиона није послата СОС порука."Шта год да се догодило, моја претпоставка је да се догодило исувише брзо да би било времена чак и за СОС позив. Не верујем да је у питању нестанак струје зато што у авиону има довољно система за подршку, двоструких генератора и резервне радио-апаратуре.

Готово је сигурно да би пилоти упутили СОС позив да је за то било времена. Према томе, сигуран сам да се све десило јако брзо", закључио је Гратон.

Међу путницима је било држављана 32 земље, од којих 73 Француза, 58 Бразилаца и 26 Немаца. Највећи број жртава су Европљани, међу којима је и један Хрват. На листи путника нема држављана Србије.

Званично је потврђено је да је међу путницима авиона Аир Францеа који је нестао на лету из Бразила у Француску и Зоран Марковић из Цриквенице, који се враћао у домовину на одмор, јавља Слободна Европа.

Хрватски експерти, како је најављено, учествоваће у истрази узрока пада француског аир-буса.

Четрдесетпетогодишњи Зоран Марковић из Грижана недалеко Цриквенице радио је као официр на броду за снабдевање нафтних платформи недалеко од бразилске обале и након завршетка двомесечне смене враћао се у домовину на одмор.

Како је међу жртвама и Хрват, Хрватска је дужна да учествује у истрази, каже за Слободну Европу главни истражитељ за авионске несреће у ресорном хрватском министарству Динко Водановић.

Извор[уреди]