Православни хришћани славе Ускрс у недељу
11. април 2015.
Србија/ Свет (Beta) - Православни хришћани широм света у недељу ће обележити Ускрс по Јулијанском календару. Ускрс је највећи хришћански празник јер суштина хришћанског учења означава васкрснуће Христово из мртвих, празник, који симболизује победу вере и живота над смрћу
На Ускрс се скидају олтарске двери да би се тиме показало да је Исус Христос, по црквеном учењу, васкрсењем победио смрт и отворио рајска врата.
По црквеном учењу, Исус је распет у петак, суботу је прележао у гробу, у Јосифовом врту, а у недељу зором, осетио се снажан земљотрес и анђео Божји слетео је на гроб. Стражари који су чували гроб, у страху су попадали као мртви, а Исус васкрсао.
На Ускрс је, по веровању, прво Марија Магдалена срела Христа, а потом се он указао и својим ученицима.
Само Исусов ученик Тома, који је био одсутан, није одмах поверовао да је Христос ускрснуо, па је морао лично да се увери. Отуда у народу узречица: „Неверни Тома“.
Људи се за овај празник поздрављају са: „Христос васкресе“ и „Ваистину васкресе“. Цела недеља празника зове се Светла недеља, а тада се певају радосне црквене песме.
На првом Васељенском сабору, у Никеји 325. године, одлучено је да се Ускрс свуда празнује истог дана, посто се испуне 3 услова: после пролећне равнодневице, прве недеље после јеврејске Пасхе и после првог пуног месеца.
Ускрс је покретан празник. Увек се везује само за недељу и може „пасти“ у размаку од 35 дана - од 4. априла до 8. маја по старом, Јулијанском календару, односно од 22. марта до 25. априла по новом, грегоријанском рачунању времена.
Извор
[уреди]- „Hrišćani slave Uskrs u nedelju” Новинска агенција Бета, 11. април 2015. (српски)