Николу Теслу сахранити испред храма Св. Саве !?

Извор: Викиновости



14. децембар 2011.
(Новости) - СПЦ и друштво "Свети Сава" не одустају од захтева да се на достојан начин сахране посмртни остаци Николе Тесле. Захтев Архијеријски сабор СПЦ за сахрањивање земних остатака Николе Тесле је одбијен 2006 године, одлуком тадашњег градоначелника Богдановића, без икаквог објашњења.Старој идеји о сахрањивању се придружило и друштво "Свети Сава", а у патријаршији кажу да њихова одлука и даље важи, и да Теслу треба коначно сахранити како доликује.

Међутим управни одбор Музеја Николе Тесле сматра да посмртни остаци великог српског научника треба да почивају у музеју, и да их не треба премештати , јер је то културно добро. Овај став управе музеја Н.Т. је поларизовао јавност.

Треба рећи да је Никола Тесла сахрањен на Њујоршком гробљу Френклиф 10. јануара 1943. године. Сандук је био прекривен „америчком и српском заставом“, а на вечни починак је по сопственој жељи отишао „уз звуке Шубертове "Аве Марија" и српске традиционалне песме "Тамо далеко"“.

Само два месеца касније његов рођак Сава Косановић је изразио жељу да се ексхумира тело Николе Тесле и касније кремира. Пепео научника је чуван на њујоршком гробљу све до 1956. године.Да би после Савине смрти његова рођака Милица Трбојевић пренела Теслине остатке у Београд и изразила жељу да буду у музеју.

Такође, треба напоменути да је Никола Тесла потомак и са очеве и са мајчине стране, већег броја православних свештеника СПЦ, неки су били и црквени великодостојници. Отац Николе Тесле је био православни свештеник СПЦ.

Данас о целокупној заоставштини Николе Тесле укључујући и о посмртним остацима, одлучује управа музеја Никола Тесла. Ипак Скупштина града Београда као оснивач музеја, је 2006. године већином гласова, одбила да расправља о предлогу, да се посмртни остаци Николе Тесле достојно сахране поред храма Св. Саве.

Остаје нада да ће наш велики научник коначно наћи мир и спокој души коју заслужује, као што и доликује великом научнику, Србину, потомку православних духовника.

Извор[уреди]