Крагујевац: Прослава 200 година од боја на Варваринском пољу

Извор: Викиновости


24. септембар 2010.

Крагујевац / Србија (www.kragujevac.rs) Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је 23. септембра 2010. године, Свету Архијерејску Литургију поводом обележавања 200 година од боја на Варваринском пољу, у Првом српском устанку, у спомен комплексу у Варварину. Овај јубилеј посвећен је успомени на надљудско јунаштво српских и руских војника који су на варваринском пољу поразили три пута бројнију турску војску.

Варваринска битка спада у најзначајније битке у Првом српском устанку јер је том победом Србија значајно повратила изгубљене територије и стабилизовала опште стање. Српским снагама командовао је Хајдук Вељко Петровић (у историји и народном предању познатији као Хајдук Вељко), а руским генерал гроф Орурк, који је као школовани стратег руководио целим током битке и вешто храбрио устанике да се супротставе многобројнијој турској војсци.

Дана 23. септембра. 1810. године дошло је до одлучујуће битке после које је поражени турски војсковођа Хуршид-паша напустио Србију са остатком своје војске. Не смемо заборавити велика дела која су наши преци учинили, не смемо заборавити њихово јунаштво и жртву, поручио је Епископ шумадијски. Њихова дела треба да нас стално подсећају на то ко смо и шта смо, а Српски народ је као ниједан други народ страдао и страда, рекао је Преосвећени Владика Јован у својој беседи, који је са свештенством Шумадијске епархије одслужио и парастос пострадалим српским и руским војницима.

Свечана прослава у организацији Владе Републике Србије почела је у 12 часова свечаним интонирањем химне и откривањем споменика пострадалим српским војницима. Споменик су свечано открили министар одбране Драган Шутановац и председник општине Варварин Зоран Миленковић. Споменик су заједнички финансирали Одбор Владе Србије за неговање традиција ослободилачких ратова и општина Варварин. На њему је уклесано: Славом овенчаним прецима, српским јунацима, победницима у боју на Варваринском пољу 1810. године. У потпису је Српски народ.

Извор[уреди]