Пређи на садржај

Крагујевац: Освештан Ђурђевдански крст

Извор: Викиновости

23. јул 2010.

Крагујевац / Србија (www.kragujevac.rs) Његова светост патријарх српски Иринеј и Његово преосвештенство епископ шумадијски Јован са свештенством Шумадијске епархије у присуству бројних грађана и верника, обавили су чин освећења Ђурђевданског крста на кружном току аутопута Крагујевац -Баточина, код Петровачке магистрале, јуче, у 19 часова. Након обреда, патријарх Иринеј коме је ово први долазак у Крагујевац по устоличењу на чело Српске православне цркве, истакао је да га радује и да му чини велику част што освештава ово знамење, благослов на путу свима који покрај њега прођу. Патријарх се у име Српске православне цркве захвалио зачетницима ове идеје и свима онима који су помогли њену реализацију.

- Крагујевац је добио православни крст и распеће на једном месту, са господом који шири руке да нас загрли и да нас опомиње да будемо људи. То је основна порука коју сваки човек мора да има у свом срцу - рекао је градоначелник Крагујевца Верољуб Стевановић. Крагујевац ће убудуће бити препознатљив по Ђурђевданском крсту који је симбол града. Очекујем, истакао је Стевановић, да у другом кружном току буде постављен Фијатов знак, чиме ћемо показати свима који у Крагујевац долазе да је то град православних, град хришћана и град аутомобила.

За подизање Ђурђевданског крста ниједан динар није уложен из градског буџета. Свих осам милиона динара обезбедило је око 60 донатора, било уплатом новчаних средстава или донацијом опреме. Међу донаторима су предузећа Флорес, Призма, ТП Челик Београд, Агромаркет, Коле петрол, OMW, Куч, АИК банка, Таково осигурање, Медицински факултет, Котекс из Осијека и други. Подизање крста кроз донаторске радове су помогли КГ Узор, Минел Шредер који је донирао светиљке, затим, Мител Монт, Промонт Београд, Предузеће за путеве Крагујевац као и Водопривреда из Смедеревске Паланке која је донирала шљунак и вредности од пола милиона динара.

Тим поводом, град Крагујевац је свим донаторима уручио захвалнице за допринос подизању Ђурђевданског крста - симбола живота и васкрсења, за нови почетак, за будућност Крагујевца.

Извор

[уреди]