Пређи на садржај

Вирус Зика се рапидно шири

Извор: Викиновости
Распрострањеност вируса
Слика: United States Centers for Disease Control and Prevention.

31. јануар 2016.
Јужна Америка -  (VOA) - Вирус Зика се рапидно шири Латинском Америком и азијске владе су издале упозорења у покушају да ограниче ту болест коју преносе комарци.

Здравствени стручњаци у неколико азијских земаља су саветовали путнике, посебно труднице, да избегавају путовања у Централну и Јужну Америку.

Светска здравствена организација упозорава да би Зика вирус могао да инфицира чак четири милиона људи. Тај вирус се прелиминарно везује за 4.000 случајева микроцефалија у Бразилу, што значи да се бебе заражених трудница рађају са абнормално малим главама и мозговима.

Научници указују да би могло да потраје годинама да се развије вакцина против вируса Зика.

Председници Сједињених Држава и Бразила саопштили су да се слажу о важности заједничких напора за борбу против ширења зика вируса.

Након јучерашњих разговора два лидера, Бела Кућа је саопштила да су Барак Обама и Дилма Русеф препознали значај заједничког деловања у побољшању знања, напредним истраживањима и појачању рада на развоју бољих вакцина и других технологија за контролу вируса.

Председница Бразила апеловала је на грађане да се придруже борби против вируса зика, који је већ погодио хиљаде људи.

„Позивам вас да мобилишете сваког радника, сваког члана синдиката са којим радите, сваког пријатеља из цркве, сваког колегу, сваког школског друга, сваког члана породице и суседа. Комарац није достојан противник уједињеној земљи, која је схватила опаност“, навела је Дилма Русеф.

Лекари верују да труднице, које су угризли инфицирани комарци могу да пренесу вирус фетусу и да у неким случајевима то може да изазове урођене мане, попут нетипично малих глава и мозгова.

Бразил је у епицентру епидемије зике, са неколико хиљада регистрованих случајева за које се верује да су заражени.

Светска здравствена организација заказала је хитан састанак о зика вирусу у понедељак, након што је директорка те организације изјавила да се инфекција коју преносе комарци шири великом брзином. СЗО упозорава да би милиони људи могли да буду заражени у јужној и северној Америци, где званичници већ користе и уобичајене, али и неконвенционалне технике за успоравање и спречавање ширења вируса зика, који се повезује са дефектима код новорођенчади.

У Хондурасу, камиони за запрашивање нападају вирус на самом извору.

„Комарац је носилац вируса и зато треба да будемо свесни да морамо да се боримо против тог комарца, тиме што ћемо чистити резервоаре за воду, баште, гуме и слично. То захтева и ангажовање грађана, али постоји опасност да не може да се уради. Ту је и опасност од спроводјења санитарних мера“, наводи Елмер Мајерс, директор медицинског факултета Хондурас.

У Хондурасу је покренута кампања намењена трудницама. Лекари су установили да је вирус узроковао да неке новорођене бебе имају мале главе и неразвијене мозгове.

„Овде има неколико трудница. Забрињавајуће је да њиховим бебама може да науди та нова болест. Ако погледате где ми живимо, то је забрињавајуће али ми смо сиромашни и морамо да будемо овде“, каже Аделина Ернандес.

У Ел Салвадору, званичници користе рибе које једу ларве комараца који могу да пренесу зика вирус.

„Ако људи подрже овај пројекат то би могло да спречи болест. Али све захтева напор јер морате да се посветите пројекту таквих размера и да га не напустите после неког времена. Ми смо доста помогли до сада многим заједницама, то је био успешан пројекат“, истиче здравствена званичнициа Маријелос Соса.

За сада није познато да ли ће начин којим је Ел Салвадор реаговао на зика вирус бити примењен и у другим земљама.

Извор

[уреди]