Викиновости:Оригинални прилог

Извор: Викиновости
Ова страна је део званичне политике на Српској Викиновости . Ова политика је прихваћена од стране уредника и сматра се стандардом који сви корисници треба да поштују. Када уређујете ову страницу проверите да ли су унете ревизије у складу са консензусом. Ако нисте сигурни прво продискутујте на страници за разговор.

Важан део сваког онлajн медија је његова способност да се из прве руке приступи детаљима извештавања, интервјуима и фотографијама које нису већ објављене преко других новинских агенција - допуштајући нам могућност да сами одређујемо шта је важно или неважно у чланку који покрива неки догађај. У ту сврху, постоји низ чланова Викиновости који ће радити оригиналне прилоге и извештавање.

Користите белешке[уреди]

Политика и смернице Викиновости

Неутрална тачка гледишта
Садржај
Стил

Администратори
Арбитражни комитет

Правила акредитације
Архива састанака
Избегавање двосмислености
Политика блокирања
Навођење извора
Сукоб интереса
Ауторско право
Решавања спорова
Критеријуми за брисање
Критеријуми за брзо брисање
Не реметити Викиновости да би
доказали своју тачку гледишта

Поштена употреба
Правила коришћења слика
Одржани састанци
Оригинални прилог
Политика заштите странице
Правило три враћања
Политика корисничког имена

Етикете

Извештач оригиналног прилога мора бити у могућности да пружи доказе о свему што ће бити укључено у изворном чланку. Стога је битно да се задрже одговарајуће белешке и оне се обично остављају на страници за разговор о чланку. Чланку се додаје изворни шаблон извештаја ({{Оригиналан прилог}}). Треба укључити све што можете, па (за пример) транскрипте за интервјуе и е-мејлове. Можете да отпремите датотеке на аудио Commons. Ако не желите објавити Викиновости белешке због приватности или дужине прилога, пошаљите е-мејлом на потврду на следеће адресе: администратору или акредитовани новинар, који би требало да стави белешку на страници за разговор да су белешке примљене, прегледане и у реду.

Приликом узимања бележака, можете пробати израдити сопствени стенограм. Треба навести који су вербални цитати.

На страници за разговор треба јасно да идентификујете себе да би се знало ко може верификовати чланак или део чланка доказима. Викиновости нису научни часопис, али ми би хтели бити схваћени озбиљно, и свака мала аутентичност помаже. Важан детаљ: „Доказ који је непознатог извора није доказ“.

Молимо вас да не приказујете чињенице лажно или мешате чланак са сличним материјалом непознатог извора ако се као такав не може цитирати или навести.

Новинарска етика[уреди]

Новинар би требало да следи етички кодекс, неке аспекте који могу бити релевантни за начин новинарског понашања када је у контакту са трећим лицима, извором вести.

Рецимо, ако планирате да пишете извештај о демонстрацијама, унапред одаберите начин на који ћете то урадити, тако што ћете: „Или се придружити протесту или да будете неутрални репортер“. Ако идете у знак протеста да учествују у њему, оставите новинарску Викиновости картицу код куће!

Остали начини понашања се узимају здраво за готово у ситуацијама приликом интервјуа. Ови начини неће бити документовани, написани, у етичким нормама понашања, али би требало да буду документовани негде другде и подразумевају се. Неке од норми ће бити споменуте у даљњем тексту, али је ван домашаја овог документа да даје детаљне информације о томе како обавити интервју.

Разговори са онима који пружају извор информација[уреди]

Приликом писања извештаја са лица места покушајте да добијете информације из различитих извора, што више, нарочито ако су у питању контраверзне теме. Запамтите да би прво требало да се представите особи којој постављате питања и напомените им ако имате укључен диктафон или нешто слично.

Сви чланци на Викиновостима се објављују као јавно власништво, па питајте све које интервјуишете за дозволу да информације које вам пруже објавите под тим условима.

Уколико се ваш извор не сложи са овим условима, објавите само делове и наводе онога што су вам рекли. И Србија има повремено проблема са ауторским правима, али поштујемо међународне норме и принципе.

Такође немојте заборавити да особе које интервјуишете питате за статус ауторских права уколико желите да објавите неку фотографију или сличан материјал.

Како Викиновости немају формални поступак одобрења за ауторе, када контактирате извор, морате се представљати као независни новинар/истраживач, а не као представник Викиновости. Исти је случај ако сте акредитовани новинар: морате представити себе као самостални или слободни новинар. Ви наравно требате обавестити извор ваше вести где се планира објавити вест, али молимо вас побрините се да у овом случају ваши властити ставови и активности не представљају никога другог ко користи Викиновости, и да оне не штете угледу Викиновости. Викиновости су отворени, јавни форум за новинаре, са лимитираном контролом квалитета, у најбољем случају, и као такав се морају посматрати и третирати.

Треба бити пристојан и деловати без пристрасности.

Извештач очевидац[уреди]

Ако пишете вест којој сте ви били очевидац, обавезно напишите нешто кратко о себи, ко сте, шта сте и зашто пишете о овој вести. Требате знати да сте у оваквим ситуацијама ви извор и да ћете бити вероватно контактирани од стране других новинарских кућа по питању исте вести за можда још детаља.

Спољашње везе[уреди]

Интервјуи
Основе извештавања
Новинарске странице