Београд: Град Београд ће помоћи обнову фабрике „Икарбус”

Извор: Викиновости


23. септембар 2009.
Београд/ Србија

Град Београд поздравља одлуку Агенције за приватизацију да раскине уговор о куповини „Икарбуса” због непоштовања услова приватизације и подржавамо напоре Министарства за економију да пронађе новог купца или стратешког партнера, како би ова фабрика аутобуса поново стала на своје ноге – рекао је Мирослав Чучковић, члан Градског већа, приликом данашњег обиласка погона „Икарбуса”.

Државни пакет акција ове фабрике прошле године je купила руска компанија „Аутодетаљ” из Уљановска, али упркос томе што је 49,4 одсто акције државе и малих акционара платила око 10 милиона евра, ништа није учинила да обезбеди нове послове и испоштује одредбе уговора које су се односиле на социјални програм. Око 700 радника ове године примило је само четири минимална лична дохотка, рачун фирме је блокиран, а дугови су достигли 16 милиона евра.

– Наша жеља је да се у „Икарбусу” очува производња, реализује социјални програм за раднике који желе да напусте фабрику и да се биланс предузећа максимално поправи. Уколико постоји неки вишак земљишта у власништву фабрике који се не користи за производњу, ми ћемо помоћи да се његова намена преименује, како би се земљиште могло продати по комерцијалним условима – истакао је Мирослав Чучковић.

„Икарбус” тренутно располаже са 1,3 хектара у Батајници, на којима се налази Ремонтни центар, 5,8 хектара поред аутопута, где се налазе производни погони и 28 ари на Новом Београду, где је тзв.„Бела зграда” од 720 квадрата.

Заступник вршиоца дужности генералног директора „Икарбуса” Миленко Бабић потврдио је да се „Икарбус” налази у веома незавидној ситуацији, рекавши да је прехтодно руководство под хипотеку ставило све непокретности, а заложило је чак и возила која још нису завршена.

– Руски купац у ову фабрику ништа није донео, али срећом ништа није ни однео, па нам још није јасан његов мотив за куповину. Тренутно су нам везане и руке и ноге, али се надамо да за нас има решења. Јуче су нам у посети били инжењери из италијанског „Ивека”, који су одавде отишли веома задовољни нашом фабриком и нашим аутобусима. Фабрика „Бредаменерини бус” изразила је жељу да на две године закупи наше погоне и оживи производњу, а још неке компаније показале су озбиљно интересовање – рекао је Бабић.

Скупштина акционара „Икарбуса” ускоро ће заседати, када би требало да се изабре нов управни одбор и именује нови генерални директор. Како је најављено, свог представника у новом управном одбору имаће и град Београд.

Фабрика „Икарбус” основана је 1971. године и тада је годишње могла да произведе хиљаду возила. Да би данас пословала рентабилно, потребно је да на тржиште „избаци” 250 до 300 возила годишње, али су капацитети двоструко већи.

Извор[уреди]