Београд: Градски буџет није презадужен, кредити у функцији развоја Београда
Одборници Скупштине града усвојили су на данашњој седници Одлуку о измени и допуни Одлуке о задужењу града Београда за реализацију пројекта изградње моста преко Саве, Чукарица – Нови Београд. По овој одлуци, град Београд ће закључити анекс уговора са Европском банком за обнову и развој, којим ће се задужити за додатних 60.000.000 евра, чиме ће укупно задужење износити 129.600.000 евра.
Обраћајући се одборницима Драган Ђилас, градоначелник Београда, рекао је да су се у току данашње расправе могле чути различите неистине које могу дезинформисати јавност у главном граду.
– Мост на Ади Циганлији кошта онолико колико је потписано уговором пре отприлике две године, односно 120 милиона евра. Стандарди дозвољавају померања и одступања којих за сада нема и цена се још увек креће у том распону. Приступне саобраћајнице нису део моста, већ улице и булевари који треба да омогуће пењање и силазак с моста и нормално је да када градите мост тамо где га раније није било, нема ничега ни на обалама река. Као и за сваки мост, приступне саобраћајнице су велике и компликоване. Са новобеоградске стране то је петља Јурија Гагарина, наставак и прављење булевара све до Тошиног бунара, са још једном или две петље до самог Тошиног бунара. Са стране старог дела Београда то је петља у Радничкој улици, петља на Царевој ћуприји, која ће бити завршена у новембру ове године и финансира се из градског буџета. Приступне саобраћајнице ће се градити и даље, јер кад направите мост са оваквим капацитетом тада се мења слика целог једног дела града. Мора се направити излаз у Пожешку улицу, Булевар патријарха Павла, бивши Раковички пут, мора бити модеран булевар са по две траке на свакој страни и са трамвајем у средини. У наредном периоду градиће се и булевар испод Сењака, који ће изаћи на Аутокоманду. Дакле, тај мост даће потпуно нову слику једног дела Београда.
Говорећи о кредитима које град узима, Ђилас је подсетио да се данашње усвајање одлуке односи на завршетак моста, а остали за приступне саобраћајнице.
– Сви су кредити Европске инвестиционе банке и Европске банке за обнову и развој. Сви тендери се раде по правилима ове две банке, сви извођачи који раде на овим пројектима су велике светске фирме и код свих инсистирамо да што више радова изводе наше, домаће фирме, у складу с њиховим могућностима. Не желим више да говорим о томе да ли је овај мост скуп, јер ако реконструкција „Газеле” кошта 60 милиона евра, питање је да ли је мост од 120 милиона скуп или не. Овај мост је много већи од „Газеле”, имаће три траке са сваке стране, могућност метроа у средини, то је мост са бициклистичким и пешачким стазама и његова цена по квадрату апсолутно није висока. Поштујући Градску скупштину, инсистирао сам на седници Градског већа да сваки одборник добије план задужења и враћања пара у наредних 20 и нешто година у коме имате табелу за сваку годину, колика је главница, колике су камате. Када то видите, схватате да ни у једном делу данашњи буџет, који је око 600 милиона евра, није задужен више од једноцифреног броја, док закон даје могућност од 15 одсто. Овај град је далеко од тога да буде задужен и док сам ја градоначелник, да не буде неспоразума, и даље ћемо узимати кредите и даље ћемо градити Београд, један и други мост, улице и булеваре, улагати у изградњу метроа – рекао је градоначелник Ђилас.
Драган Ђилас је апеловао на све градске одборнике да пројекте града Београда прихвате као своје, јер ће то бити објекти којима ће се град у будућности поносити.
– После 35 година, Београд ће добити нови мост и волео бих да сви у овој скупштини можемо да се похвалимо и како смо ми ти који смо почели да градимо метро после 50 година приче. Да ми будемо ти који ће моћи да се похвале како смо седели у овим клупама када је почео да се гради мост Земун – Борча, направили 16 обданишта за годину и по дана, а претходних 20 година само једно. Желим да се хвалимо да смо били сви заједно у томе. Ја ћу, са својим коалиционим партнерима који носе исту заслугу за развој града као и моја странка, наставити да се борим за бољи Београд. Желим уједно с вама да се у будућности договоримо око метроа, да дамо стручњацима да га развију, нађемо кредите, јер сами не можемо да га финансирамо и обезбедимо што боље услове за његово враћање. Град Београд, понављам, није презадужен и нећемо остављати иза нас ништа што неко неће моћи да врати. Данашњи буџет није презадужен, за пет година он ће сигурно бити већи, Београд ће се развијати и треба да будемо поносни што смо део тог процеса – истакао је градоначелник Ђилас.