Београд: Градоначелник Драган Ђилас у „Хајату” представио активности града у привлачењу страних инвестиција
Градоначелник Београда Драган Ђилас присуствовао је данас у хотелу „Хајат” пословном доручку који је Америчка привредна комора у Србији организовала за компаније чланице. Он је присутне упознао са активностима града, плановима и најважнијим инфраструктурним пројектима од значаја за привлачење страних инвестиција и имплементацијом новог закона о планирању и изградњи на нивоу града.
– У Београду смо постигли да су нам сва предузећа чији је власник град, осим ГСП „Београд”, профитабилна. Њихова добит је прошле године износила три милијарде динара и први пут у историји пола те добити биће пребачено у градски буџет, чиме ће бити финансиране градске активности, док ће 50 одсто остати предузећима да би могла несметано да раде и инвестирају у побољшање својих услуга ка корисницима. Био бих срећан и као градоначелник и као грађанин када би и државне компаније имале такав приступ. Данас је највећи патриотизам сачувати постојећа, а огроман отворити нова радна места у Београду. Ми увек тражимо нова и боља решења и спремни смо да због тога мењамо и неке људе: на поједине функције у Београду дошло је више нових људи него што се то десило у целој Србији – рекао је Ђилас.
Захваљујући новим подзаконским актима, многи застоји у процесу добијања грађевинске дозволе су „откочени”. Катастар је издао више од 600 потврда о конверзији без надокнаде, а почињу да се издају и прве потврде за конверзију са надокнадом, што је основа за добијање локацијских дозвола. Међутим, премда је од како се примењује нов закон о планирању и изградњи издато стотину одобрења за градњу, само десетак одсто оних који су добили одобрење начинило је следећи корак и у Дирекцији за грађевинско земљиште и изградњу Београда потписало уговор за закуп земљишта.
– Сигурно да има проблема у примени новог закона, али ни у Србији ни у Београду није основни проблем закон, већ то што инвеститори немају средства да почну или заврше пројекте. Многе велике зграде у Београду се не завршавају, на градилиштима хотела попут „Метропола” нема ниједног радника, а проблем је и што нема тржишта јер народ нема пара. Проблем су и стамбени кредити, јер банке неће кредитима да прате инвестиције у некретнине. Људи који су узели кредите на 20 или 25 година, са платом од 50 хиљада динара плаћали су месечну рату од 25 хиљада, а сада је она већа од 30 хиљада динара. Не схватам зашто им банке не продуже кредит за четири године да се барем врате на онај износ који су давали, као и зашто нису спустиле своје камате када је еурибор пао са четири на испод један одсто – истакао је Ђилас.
Скупштина града ће у понедељак усвојити одлуку о плаћању накнаде за легализацију у 240 рата, зато што је логично да ако неко решава стамбено питање, има исте услове као онај ко га решава куповином стана. Ова одлука се усваја да би што више људи ушло у процес легализације и постало власник своје некретнине. Град ће пратити процес легализације и урадити све што може да би се он олакшао. Почели су да се решавају први предмети и издају прве дозволе, али је то огроман посао који ће трајати неколико година, рекао је градоначелник Драган Ђилас.
Београдски метро неће почети да се гради док не буде јасно шта ће се дешавати сваког дана у следећих десет година, колико је према процени града потребно да се изграде три линије метроа. – Тренутно радимо на томе да током лета донесемо одлуку о основним стварима везаним за београдски метро. То ће бити потпуно независни шински систем, а не развијени трамвај, који ће на Новом Београду ићи изнад, а у центру града испод земље. Друга линија би требало да иде ка Бановом брду, а стручњаци ће рећи да ли од Трга Републике или Правног факултета. После нам предстоји тражење финансијера и начина како ћемо те паре да вратимо. Направићемо метро чији капацитет може да задовољи потребе Београда и нећемо ући у пројекат који не може да се реализиује. Будући да оквирно процењујемо да нам за те три линије треба више од милијарду евра, морамо са републиком да се договоримо како ћемо сарађивати на овом пројекту. Најважније је да Београд има снаге да уз помоћ државе почне са изградњом метроа у наредне две године – казао је Драган Ђилас.
Он је позвао све компаније и инвеститоре који имају тешкоће с неким делом администрације у Београду да му се директно обрате, како би оне биле решене у складу са законским могућностима и на најбољи могући начин.