Београд: Јавни градски превоз – најбоља алтернатива

Извор: Викиновости

8. јул 2010.
Београд/ Србија

Град се потрудио да током реконструкције „Газеле” обезбеди возачима аутомобила ваљане путне правце које могу да користе, али најбоља алтернатива заправо је јавни градски превоз. Безмало да нема линије која је у овом периоду грађанима неопходна, а да на њој није већи број возила иако је на снази летњи режим вожње.

Репортери Беоинфа, али и представници Дирекције за јавни превоз, упоредо са њима у другом возилу, обишли су данас делове града којима саобраћају „појачане” линије. Трамваји као висококапацитетни – „под обавезно”, али и аутобуси – више су него добра замена за аутомобиле.

– И даље највише препоручујемо линију 13, од Блока 45 до Бановог брда, којом су заправо спојене трасе линија 11 и 13. На овој деоници саобраћа дванаест трамваја, са интервалом од десет минута. Линија 7 такође је појачана са четири трамваја, па је интервал смањен на шест минута. Ту су, свакако, и аутобуси на линијама 17, 18, 74, 88 и 95, где је, такође, већи број возила. Дакле, с једне стране су појачане линије које саобраћају „Газелом”, а с друге линије које саобраћају алтернативним правцима – каже Славољуб Скендер, начелник у Дирекцији за јавни превоз, чији представници, као и представници Секретаријата за саобраћај, свакодневно обилазе терен и „снимају стање” за евентуалне касније дораде.

На аутобуским стајалиштима грађани су задовољни како превоз функционише. С обзиром на то да брзо дочекају жељено возило, немају много времена да коментаришу.

„Избегавам Газелу, а могу вам рећи да трамвајем и брже стижем”, добацује нам младић, улазећи у једно од полупразних „дуплих” возила.

Возачи јавног градског превоза, ипак, имају замерке јер „жуте траке” нису само њихове, а велик је број непрописно паркираних аутомобила. Тако се на појединим деоницама правило „жутих трака” врло поштује, и то посебно на прилазу „Газели”, где је много саобраћајних полицајаца, али ситуација у Новом Београду није баш завидна.

На станици аутобуса 68 у Булевару др Зорана Ђинђића возило не може да уђе на стајалиште јер би возач морао солидно да маневрише да би се увукао између четири паркирана аутомобила. Видно обележано стајалиште жутом „bus” ознаком возачима аутомобила очигледно ништа не значи, али нам са зебњом прилазе и проверавају да нисмо случајно инспекција. Када схвате да „опасности” нема, разилазе се свако на своју страну, у кафић, продавницу или где год, јер неке чак нисмо ни затекли у непосредној близини возила. На десетак метара одатле још шест непрописно паркираних аутомобила заузело је скоро читаву траку намењену возилима јавног градског превоза. Морали смо да сачекамо мало и да видимо како ће се возач аутобуса снаћи и, за право чудо, снашао се, и вероватно већ навикнут на овакве ситуације, стао је посред леве траке да прими путнике.

„Срамота”, добацује жена, која са пуним рукама пролази између аутомобила како би ушла у аутобус.

Срамота, али чија?!

Извор[уреди]