Бајрамска софра у Крагујевцу

Извор: Викиновости


9. септембар 2010.

Крагујевац / Србија (www.kragujevac.rs) Муслиманско културно друштво исламске заједнице "Гајрет" у партнерству са локалном самоуправом града Крагујевца, организовало је данас у Пешакој зони Бајрамску софру поводом најрадоснијег празника у исламу Рамазанског бајрама којим се означава крај једномесечног поста. То је први пут да су припадници исламске заједнице софру поделили са суграђанима, комшијама и пријатељима.

Честитајући празник, муфтија србијански хаџи Мухамед Јусуфспахић је поред осталог рекао, да је све нас Бог створио да бисмо га поштовали, створио нас је једне другима да бисмо се љубили и волели именом његовим. Ово су прилике када можемо да се састанемо око трпезе и споменемо име Божје. Муфтија Јусуфспахић захвалио се сваком Крагујевчанину и сваком Шумадинцу понаособ што су поделили радост у прослави Рамазанског бајрама. Посебну захвалност упутио је представницима града Крагујевца који су препознали значај тог празника који се први пут на тај начин обележава у Крагујевцу, у срцу Србије.

Неизмерно је моје лично задовољство што сам у прилици да као председник Скупштине града честитам Рамазански бајрам свим Шумадинцима мулиманске вероисповести - казао је Саша Миленић. Ово је први програм односно манифестација коју град Крагујевац организује у сарадњи са Културним друштвом "Гајрет" и већ је направљен договор да та сарадња постане традиционална у културном домену. Оно што је суштина те сарадње и циљева планираних за будућност јесте у ономе, рекао је Миленић, што данас демонстрирамо - Шумадија у својим различитостима има своју снагу и племениту поруку за целу Србију и грађанско друштво у нашем окружењу.

Ова прослава, према речима Лејле Аломеровић директорке Културног центра "Гајрет", одличан је пример не само Србији већ и ван граница Србије, да смо организацијом Бајрамске софре у Крагујевцу далеко одмакли од фразиране речи толернтност и међурелигијска сарадња. Бајрамска софра биће организована сутра у Малом Зворнику, а у суботу у Новом Саду.

Извор[уреди]