ЈОАКИМИНТЕРФЕСТ 2014, 9. Међународни позоришни фестивал

Извор: Викиновости

5. октобар 2014.

Крагујевац / Србија (www.joakimvujic.com) ЈоакимИнтерФест се одржава сваке године од 7-15. октобра у Крагујевцу, Књажевско-српском театру, а ове године под слоганом РАТ У НАМА И ОКО НАС.

Селектор Деветог ЈоакимИнтерФеста је Горан Цветковић, позоришни критичар. На овогодишњем ЈоакимИнтерФесту у такмичарском делу фестивала биће изведено седам представа из ширег региона.

Гледајући целокупну историју човека, са идејом да се некако разуме његово понашање – морамо доћи до чињенице да је главно обележје укупног постојања ове друштвене животиње – РАТ! И то у свим облицима – од оног што се назива оружаним сукобом две сукобљене силе, до оног свакодневног – у породици, на радном месту, на улици, у кафани, на пијаци... Рат није само тренутак сукоба – рат је и припрема рата – планирање, препарирање будућих учесника, подмићивање, лажно увећавање разлога, превара, крађа истине, подметање лажних доказа, медијска халабука, злоупотреба осећања, лицемерје из користољубља. Ратују велике силе, мале државе, племена, партије, војске, гериле – али, ратују и породице, ратују синови и очеви, ратују мужеви и жене, ратују браћа и сестре, ратују државни службеници, ратују радници, ратују криминалци, ратују тајкуни, ратују писци, ратују политичари, ратују глумци, ратују критичари, ратују професори... Рат у нама и око нас је трајно стање ствари – а поготово у друштвима као што је наше – у такозваној транзицији – у временима кад се, ево већ четврт века, распада нешто што је стварано вековима и где се уз најгрозније ратовање и преваре стварају декадентне и неуспешне кнежевине, спремне да се сутра распадну или трајно предају великим силама, као додатни посед, и кад људи остају без наде у празнини историјских турбуленција, напуштени и обезглављени. Зато смо, састављајући репертоар овогодишњег ЈОАКИМИНТЕРФЕСТА, покушали да прикажемо такву слику света, која колико–толико, приказује неке аспекте тог трајног, али и садашњег рата у нама и око нас. Покушали смо да представама које ћете видети – одгонетнемо могуће узроке, да пратимо развој и сагледамо неке облике, тог фаталног рата. Поред тога, покушали смо да саставимо репертоар од представа насталих на текстовима врсних аутора – као што су Роналд Харвуд, Ежен Јонеско, Хенрик Ибзен, Тадеуш Свобођанек и других, у режији редитеља са искуством и реномеом – видећемо представе Владимира Милчина, Дина Мустафића, Небојше Брадића и последњу представу нашег преминулог колеге, Приможа Беблера.

На фестивалу ће учествовати, у конкуренцији за традиционалне награде, позоришта из Нове Горице, Бањалуке, Зенице, Тузле, Вировитице, Београда, Кикинде, Скопља и Будимпеште.

У данашњим тешким финансијским условима, крагујевачка публика видеће поново, један добар фестивал значајних представа које ће јој понудити одговоре на потенцијална питања о друштву коме живимо, приказати естетски узбудљиве сценске игре и уприличити искрено уживање. Горан Цветковић, Београд, 24. јул 2014. године.

  • Казалиште Вировитица/Народно позориште Тузла, представа Ревизор, аутор Николај Васиљевич Гогољ, режија Дражен Ференчина.
  • Београдско драмско позориште, представа Трпеле, аутори Милена Деполо и Бобан Скерлић, режија Бобан Скерлић.
  • Народно позориште Републике Српске Бања Лука, представа Луткина кућа (Нора), аутор Хенрик Ибзен, режија и избор музике Небојша Брадић.
  • Народно позориште Кикинда, представа Носорог, аутор Ежен Јонеско, адаптација и режија Снежана Тришић.
  • Словенско народно гледалишче Нова Горица, представа Сусрет, аутор Нина Митровић, режија Примож Беблер.
  • Н. У. Театар за деца и младинци Скопје, представа Наш разред, аутор Тадеуш Слобођанек, режија Владимир Милчин.
  • Босанско народно позориште Зеница, представа Мајстор, аутор Роналд Харвуд, режија Дино Мустафић.
  • У част награђених: Позориште Тимочке Крајине Зоран Радмиловић Зајечар, представа Кабаре Нушић, адаптација и драматургија Димитрије Коканов и Јована Томић, режија Јована Томић.

Извор[уреди]