Београд: Гост Београда Маријан Вороњин, најбржи бели спринтер

Извор: Викиновости

14. април 2010.
Београд/ Србија

Промотер 23. београдског „Time Force” маратона биће један од највећих европских атлетичара, иако у његовој ризници трофеја нема превише најсјајнијих одличја са највећих такмичења.

Гост из Пољске Маријан Јержи Вороњин изборио је место међу великанима европске и светске атлетике 9. јуна 1984. године, када је у Варшави претрчао 100 метара за 10 секунди (тачније за 9,992 секунде) и постао, и до данашњих дана остао, најбржи бели спринтер свих времена. Вороњин је деветоструки првак Пољске у спринту на отвореном, а исто толико националних шампионских титула освојио је и у дворани.

На Олимпијади у Москви 1980. освојио је сребрну медаљу са пољском штафетом 4 пута 100 метара, а у тркама на 100 и 200 метара пласирао се на седмо место. На европским првенствима освојио је златну медаљу у штафети 4 пута 100 метара и бронзану на 100 метара. Вороњин је четвороструки дворански првак Европе на 60 метара.

У Купу Европе на 100 метара освојио је комплет медаља (златну, сребрну и бронзану) и још две златне у штафетама 4 пута 100 метара. У Светском купу изборио је златну медаљу у штафети 4 пута 100 метара, бронзану у трци на 100 метара.