Beograd: Gost Beograda Marijan Voronjin, najbrži beli sprinter

14. april 2010.
Beograd/ Srbija

Promoter 23. beogradskog „Time Force” maratona biće jedan od najvećih evropskih atletičara, iako u njegovoj riznici trofeja nema previše najsjajnijih odličja sa najvećih takmičenja.

Gost iz Poljske Marijan Jerži Voronjin izborio je mesto među velikanima evropske i svetske atletike 9. juna 1984. godine, kada je u Varšavi pretrčao 100 metara za 10 sekundi (tačnije za 9,992 sekunde) i postao, i do današnjih dana ostao, najbrži beli sprinter svih vremena. Voronjin je devetostruki prvak Poljske u sprintu na otvorenom, a isto toliko nacionalnih šampionskih titula osvojio je i u dvorani.

Na Olimpijadi u Moskvi 1980. osvojio je srebrnu medalju sa poljskom štafetom 4 puta 100 metara, a u trkama na 100 i 200 metara plasirao se na sedmo mesto. Na evropskim prvenstvima osvojio je zlatnu medalju u štafeti 4 puta 100 metara i bronzanu na 100 metara. Voronjin je četvorostruki dvoranski prvak Evrope na 60 metara.

U Kupu Evrope na 100 metara osvojio je komplet medalja (zlatnu, srebrnu i bronzanu) i još dve zlatne u štafetama 4 puta 100 metara. U Svetskom kupu izborio je zlatnu medalju u štafeti 4 puta 100 metara, bronzanu u trci na 100 metara.