22. avgust 2009.

Reksal tenis centar u Torontu
Šarapova
Dementijeva, prvi finalista Kanada opena

Toronto/ Kanada Subotnje polufinale Rodžers kapa u tenisu za žene je donelo tenis dostojan bilo kog mastersa i proizvelo rusko finale Jelena Dementjeva protiv povratnice Marije Šarapove. Vreme je išlo na ruku teniserima, kiša nije prekinula nijedan meč iako je padala pre i posle mečeva. Radnici Reksal centra su u rekordnom vremenu osposobljavali teren za naredne mečeve.

Prvi par broj 4 u svetu Dementjeva i broj 2 u svetu Vilijams je opravdao očekivanja ljubitelja tenisa. Dementjeva je igrala vrhunski i sa 2:0 (7-6 (2), 6-1) oduvala u drugom setu favoritkinju Serenu. Ovo je bio njen peti trijumf u zadnjih sedam susreta sa Vilijamsovom.

U drugom polufinalnom meču su se sastali 49 na VTA listi Marija Šarapova i dvadesetogodišnja Alisa Klejbanova 37 na VTA listi. Klejbanova je u četvrtfinalu izbacila Jelenu Janković sa rezultatom 2:1 u meču koji se igrao 3 sata i 19 minuta. To je bio drugi po dužini meč na Rodžers kapu u ženskoj konkurenciji svih vremena. Prvi set Šarapova je dobila dosta lako sa 6:2 i izgledalo je da će to biti još jedan lak prolaz, međutim Klejbanova je u drugom uzvratila i dobila drugi set sa 6:4. U trećem setu početak nije obečavao ništa dobro Šarapovoj. Razvila se borba iz seta u set i u početku je povela Klejbanova, ali je Šarapova uspela da uzvrati i prvi put u ovom setu da povede sa 5:4 i imala je servis u za meč, što joj se i isplatilo. Set je završen 6:4 i meč je dobijen sa 2:1!

Sutrašnje finale počinje u 13:30 po lokalnom vremenu.