Orlovi idu na Svetsko prvenstvo! (Video)

10. oktobar 2009.

Evropske kvalifikacione grupe

Beograd/ Srbija Reprezentacija Srbije se plasirala na Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi 2010. godine! „Orlovi” su na prepunoj Marakani savladali Rumuniju sa 5:0. Strelci sa reprezentaciju Srbije su bili Žigić, Pantelić, Kuzmanović i Jovanović (dva gola).

Utakmica na stadionu Crvene zvezde počela minutom ćutanja kojim je odana pošta Brisu Tatonu, francuskom državljaninu koji je nesrećno poginuo u Beogradu. Radomir Antić je izveo skoro isti sastav kao i protiv Francuske, jedina izmena je bila ulazak Aleksandra Kolarova u prvu jedanaestoricu umesto Ivana Obradovića.

Prva šansa i korak ka Južnoj Africi je mogao da bude napravljen već u prvom minutu kada je posle gužve u šesnaestercu golmana Komana sa distance oprobao Dejan Stanković. Pritisak sa samog starta je nastavljen i u narednih 20-ak minuta i doneo nekoliko dobrih prilika za Srbiju.

Srpski reprezentativci su sve vreme igrali opušteno, vezni red je sjajno funkcionisao, a prodori sa krila su pravili puno problema odbrani Rumuna. Velika nadmoć nije realizovana iako je Marko Pantelić tri puta bio skoro na samoj liniji gola. Prvu priliku je propustio 6. minutu kada je uleteo u kazneni prostor i sapleo se na loptu, nešto kasnije je bio za malo prekratak na drugoj stativi posle odličnog centaršuta Jovanovića, a u 19. minutu nije stigao da skrene neprecizan udarac pomalo neodlučnog Krasića sa peterca u mrežu.

Negde oko dvadesetog minuta Rumunija se malo oslobodila protiska pritiska, a do tada su njeni igrači jednom zbog izborili korner, a drugi put zbog udarca tradicionalno prgavog Mutua, koji je raskrvario Nemanju Vidića. Treći put šta je bilo vredno pažnje je bio šut Mutua iz slobodnjaka sa 20 metara, Stojković je krenuo u pogrešnu stranu, ali je lopta, srećom, prošla pored stative.

U periodu mnogo grublje igre gostiju koji su dobili četiri žuta kartona za pet minuta, Srbija je stigla do prednosti. Krasić je izveo korner sa leve strane a Žigić je sjajno skrenuo loptu u mrežu - 1:0 u 37. minutu!

Južnoafrička navijačica

Izabranici Radomira Antića su se potrudili da i na startu drugog poluvremena pritisnu Rumune. Prvo prilika se ukazala već posle 120 sekundi igre nastavka u vidu dobrog centaršuta Kolarova i lopte po zemlji koju je sa noge Žigiću skinuo Kivu.

Kapiten Rumunije je imao još posla u naredna tri-četiri minuta, ali nije mogao ništa u 50. kada je Miloš Krasić osvojio loptu i lepo spoljnom uposlio Marka Pantelića. Fudbaler Ajaksa je preciznim udarcem poslao loptu u mrežu i povisio na 2:0 za Srbiju!

Sledeća šansa se ukazala u 68. minutu i rezultat je mogao da bude i 3:0, a Krasić je osim dve asistencije mogao da pored svog imena upiše i gol. Jovanović je u svom stilu proleteo po levoj strani a onda lepo potkopao loptu i poslao je na drugu stranu paralelno sa gol crtom. Tamo je čekao Krasić, ali je loše zahvatio u padu glavom i nije uspeo da je provuče između defanzivaca i stative.

Reprezentacija na Marakani (arhiva)

Sledeće prebacivanje Jovanovića na drugu stranu je prethodilo sledećem pogotku u 77. minutu. Na nabačenu loptu je natrčao Marko Pantelić, koji je iz prve poslao povratnu tačno na nogu Zdravku Kuzmanoviću koji je sjajno reagovao i zakucao loptu pod prečku - 3:0!

Rumuni su nastavili sa grubom igrom i posle nove grubosti u vazdušnom duelu isključen je Kivua, a da ni tu ne bude sve gotovo pobrinuo se Jovanović, on je fantastičnu partiju krunisao preciznim udarcem sa ivice šesnaesterca za 4:0 u 87. minutu, ali nije ni tu stao već je kompletirao „petardu” u drugom minutu nadoknade vremena.

Ovom ubedljivim pobedom Srbija je i zvanično obezbedila prvo mesto u grupi 7 i direktan plasman na SP, pa su mečevi Francuske sa Farskim Ostrvima i gostovanje Litvaniji u poslednjem kolu, 14. oktobra potpuno nebitni! Čestitka fudbalerima Srbije.

Statistike utakmice[uredi]

• Srbija - Rumunija 5:0 (1:0)

Beograd - Stadion: Crvene zvezde. Gledalaca: 55.000. Sudija: Kostas Kapitanis (Kipar).

• Srbija: Stojković, Ivanović, Vidić (od 73. Subotić), Luković (od 46. Dragutinović), Kolarov, Stanković, Milijaš (od 64. Kuzmanović), Krasić, Jovanović, Žigić, Pantelić.
  • Rumunija: Koman, Maftei, Radoi, Kivu, Rat, Apostol, Đoane (od 59. Gojan), Varga, Adrian, Mutu (od 75. Kristea), Marika (od 59. Bukur).

Strelci: Žigić 37, Pantelić 50, Kuzmanović 78, Jovanović 87, 90+2. Žuti Kartoni: Luković (Sr)- Kristea, Rac, Varga, Mutu (Ru). Crveni karton: Kivu.