9. septembar 2009.

Novak na US Openu
Artur Eš Stadion
Đoković US Open 2009

Njujork/ SAD Novak Đoković se plasirao u polufinale US Opena posle pobede nad Fernandom Verdaskom rezultatom 3:1 (7:6 (2), 1:6, 7:5, 6:2), za nešto više od tri sata igre. Najbolji teniser Srbije će u plasman za novo njujorško finale igrati protiv pobednika iz duela Federer - Soderling.

Đoković je smireno otvorio meč protiv veoma agresivnog Španca, koji je žestokim vinerima stigao do brejk lopte na početku meča. Kao i Novak, Verdasko je propustio početnu priliku, a onda je u finišu prvog seta stigao do šanse da povede sa 1:0. Ipak, Novak se izvukao iz neugodne situacije i posle 15:40 uspeo da sačuva servis za 5:5. Prvi set je otišao u taj-brejk, gde je Novak vodio glavnu reč.

Prvi mini brejk napravljen je za 3:1, a Đoković je posle toga smireno priveo gem kraju za vođstvo od 1:0 u setovima – 7:2.

Verdasko je i na startu drugog seta stigao do brejk lopte, a za razliku od prvog dela igre, ovog puta je uspeo i da je realizuje za 2:1 i odmah povećao prednost za 3:1, a onda nastavio u jakom ritmu i doneli ekspresno izjednačenje - 6:1 za samo 34 minuta.

Đoković je u trećem setu prekinuo je niz od tri ispuštena servisa, a ubrzo je stigla i dugo čekana šansa - dve brejk lopte u nizu. Novak je posle nešto manje od dva sata igre konačno stigao do svog prvog brejka i poveo sa 3:2. Međutim Verdasko se brzo oporavio i prilično lako vratio - 3:3. Ravnoteža je trajala do 11. gema, kada je uz dve velike greške rivala Novak stigao do 15:40.

Verdasko je uspeo pomalo da se oporavi, ali posle auta na novoj brejk lopti, opet je bilo - 6:5 za Novaka, koji je zatim bez mnogo problema vratio i prednost u setovima - 2:1 - 7:5

Verdasko je nastavio sa agresivnom igrom u četvrtom setu. Niz Verdaskovih grešaka je Novaku praktično poklonilo brejk za 2:1, posle čega je Đoković prelomio meč. Izjednačenje, novi poen i as za 3:1 su pokazali da će Đokovoć da preuzme totalnu inicijativu i završi meč u svoju korist.

Novak Đoković će u svom prvom grend slem polufinalu ove sezone igrati protiv pobednika meča Federer ili Soderling, a na drugoj strani žreba su dueli Rafael Nadal - Fernando Gonzales i Marin Čilić – Huan Martin.