Najvažniji događaji u srpskom sportu u 2011.

24. decembar 2011.
Beograd/ Srbija (Beta) - Lista od deset najvažnijih događaja u sportu u Srbiji u 2011. godini, po izboru Novinske agencije Beta.

1. ĐOKOVIĆEVA ZLATNA SEZONA - Novak Đoković odigrao je jednu od najboljih sezona u istoriji tenisa. Počeo je 41 uzastopnom pobedom, a na kraju godine imao je učinak od tri osvojena grend slem turnira, rekordnih pet Masters turnira i ubedljivo prvom pozicijom na ATP listi. Đoković je tako sa trona skinuo do tada „nedodirljivi” dvojac Rodžer Federer - Rafael Nadal.

2. ODBOJKA U VRHU - muška i ženska odbojkaška selekcija Srbije su postale evropski prvaci. Žene su odbranile i titulu u evropskoj ligi, a zlatne medalje su osvojile još tri mlađe kategorije na zasebnim turnirima.

3. VATERPOLISTI PARTIZANA - Vaterpolo klub Partizan osvojio je titulu evropskog prvaka posle punih 35 godina. To je crno-belima sedmi takav trofej i tako izjednačila rekord zagrebačke Mladosti.

4. NEUSPEH KOŠARKAŠA - Košarkaška reprezentacija Srbije pretrpela je neuspeh na Evropskom prvenstvu u Litvaniji i tako, posle četiri godine priprema, ostala bez plasmana na Olimpijske igre u Londonu.

5. SLOM FUDBALSKE REPREZENTACIJE - Fudbalska reprezentacija Srbije nije uspela da se plasira na Evropsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini, posle čega su se od reprezentacije oprostili Dejan Stanković i Nemanja Vidić, a nacionalni tim je godinu završio porazima na gostovanju u Južnoj Americi.

6. DOMINACIJA JSD PARTIZAN - Partizan dominira u skoro svim sportovima sa loptom. Fudbaleri su osvojili četvrtu uzastopnu titulu u Srbiji, što niko do sada nije uradio, kao i Kup. Košarkaši su osvojili 10. uzastopnu titulu šampiona Srbije, petu uzastopnu Jadranske lige i četvrti Kup. Državni prvaci bili su i vaterpolisti, odbojkaši hokejaši.

7. KK ZVEZDA - Stvaranje kluba Crvena zvezda Beograd, kada je Crvena zvezda ustupila FMP Železniku pravo da koristi ime i grb tokom sledećih pet godina. Šef stručnog štaba postao je jedan od najtrofejnijih i najcenjenijih evropskih trenera Svetislav Pešić.

8. STOJAKOVIĆ ZAVRŠIO KARIJERU - Nekadašnji košarkaški reprezentativac Predrag Stojaković objavio je da prekida sa aktivnim igranjem košarke, u 34.godini. Sa reprezentacijom je osvojio zlatnu i bronzanu medalju na evropskim prvenstvima i jednu zlatnu na Svetskom prvenstvu. Veći deo karijere proveo je u NBA ligi, u kojoj je letos osvojio svoj jedini šampionski prsten.

9. USPON TIPSAREVIĆA - Srpski teniski reprezentativac Janko Tipsarević počeo je sezonu na 49. mestu ATP liste, a završio je na devetom. Ove godine je prvi put osvojio neki ATP turnir, a do kraja godine pobedio je na još jednom. Na kraju je kao rezerva i zaigrao na završnom turniru u Londonu.

10. USPESI STRELACA - Ženska reprezentacija u sastavu Zorana Arunović, Jasna Šekarić i Bobana Veličković je postala ekipni prvak Evrope u disciplini vazdušni pištolj u martu u Breši, a Andrija Zlatić evropski šampion (malokalibarski pištolj) u avgustu u Beogradu.