Složeniji sistem EU za ulazak novih članica
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
22. децембар 2009.
BON/BEOGRAD, 22. decembra 2009. (Beta) - Vlada Srbija postigla je neku vrstu saglasnosti oko kandidature s trenutnim i sledećim predsedavajućim EU, Švedskom i Španijom, ali bi više činilaca moglo bi da uspori dalje evrointegracije Srbije, ocenio je Dušan Reljić s nemačkog Instituta za međunarodne odnose i bezbednost.
Reljić je za Dojče vele kazao da ni jedna od zemalja članica neće biti protiv ulaska Srbije u EU.
"Ali, postoji nešto drugo. Slovenački premijer Borut Pahor nedavno je izjavio da unutar Unije postoji prećutna saglasnost većine zemalja da bi posle prijema Hrvatske i Islanda trebalo da usledi razdoblje u kome bi EU trebalo da se pozabavi izgradnjom i jačanjem unutrašnjih institucija i da tek onda nastavi sa proširenjem", dodao je.
Reljić je rekao i da su unutrašnja pravila i zakon EU složeniji i razvijeniji danas, nego što su bili pre desetak godina, kada je bio poslednji krug prijema zemalja u EU, što može znatno usporiti prijem Srbije u članstvo EU.
Извор
[уреди]- „Složeniji sistem EU za ulazak novih članica” Новинска агенција Бета, 22. децембар 2009. (српски)