Prelazni sporazum prvi ugovorni sporazum sa EU
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
8. децембар 2009.
BEOGRAD, 8. decembra 2009. (Beta) - Primena Prelaznog trgovinskog sporazuma prvi put Srbiju uvodi u ugovorni odnos sa Evropskom unijom i predstavlja pravnu sigurnost za domaće i strane investitore, ocenio je u ponedeljak potpredsednik srpske vlade Božidar Đelić.
Kako je saopštila Kancelarija Vlade Srbije za saradnju sa medijima, on je precizirao da se povlastice koje je do sada uživala Srbija pretvaraju u ugovorne obaveze EU, a srpskim proizvođačima i investitorima iz EU omogućava dodatne pogodnosti za proizvodnju u regionu kroz mogućnost "sabiranja" porekla robe.
Sa Evropskom komisijom je, kako je naveo Đelić, dogovoreno da 2. marta 2010. godine bude održana prva sednica paritetnog Komiteta Evropske komisije i Srbije koja će pratiti primenu Sporazuma.
Šefovi diplomatija EU u ponedeljak su odlučili da stave na snagu prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom zato što vlasti u Beogradu sprovode ključne evropske reforme i taj trgovinski sporazum, kao i zato što je tužilaštvo Haškog suda zadovoljno saradnjom s Beogradom. Potpredsednik Vlade Srbije Božodar Đelić je ocenio da je ta odluka ministara EU "veoma važan događaj za budućnost Srbije i njenih građana".
Извор
[уреди]- „Prelazni sporazum prvi ugovorni sporazum sa EU” Новинска агенција Бета, 8. децембар 2009. (српски)