Pikasove političke poruke u Beču
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
21. септембар 2010.
BEČ, 21. septembra 2010. (Beta-AFP) - Blizu 200 radova sa militantnim i pacifističkim porukama španskog majstora Pabla Pikasa biće od srede izloženo u muzeju Albertina u Beču.
Izložbu "Pikaso: Mir i sloboda" čine dela nastala od 1944, kada se slikar učlanio u francusku komunističku partiju, do njegove smrti 1973. U Beču su izložene i velike crno-bele fotografije koje svedoče o vremenu u kojem je Pikaso naslikao ta dela - Frankova diktatura, ratovi u Alžiru, Vijetnamu i Koreji.
"Petao oslobođenja" iz 1944. simbolizuje kraj nemačke okupacije Francuske, dok su druge slike eksplicitnije, kao "Masakr u Koreji" iz 1951. Zakleti pacifista, Pikaso je od golubice napravio ključni motiv svog angažovanog stvaralaštva, a ta ptica potom je postala simbol borbe za mir. U Beču je izloženo više reprodukcija golubice - slika, crteza, postera, fotografija. Organizovana u saradnji sa Tejt muzejom iz Liverpula, gde je predstavljena tokom leta, izložba u Beču trajaće do 16. januara.
Извор
[уреди]- „Pikasove političke poruke u Beču” Новинска агенција Бета, 21. септембар 2010. (српски)