Пређи на садржај

Obeležavanje 20 godina od smrti Rudolfa Nurejeva

Извор: Викиновости


3. januar 2013.
Pariz/ Francuska (Beta-AFP) Pariz, London, Beč, San Francisko i Moskva neki su od gradova koji će obeležiti 20. godišnjicu smrti čuvenog baletana Rudolfa Nurejeva, koji je umro 6. januara 1993.

Pariska Opera, čiji je balet Nurejev vodio od 1983. do 1989, upriličiće 6. marta gala veče sa odlomcima iz velikih baletskih klasika koje je Nurejev adaptirao u svoje verzije.

"Uspavana lepotica" biće uvrštena u program pariske Opere u sezoni 2013/2014, a "Krcko oraščić" 2014/2015.

U Londonu, gde je godinama plesao i oformio čuveni duet sa Margot Fontejn, Kraljevski balet izvešće u januaru "Rejmondu", a u februaru "Margaritu i Armanda". U holu teatra nalazi se postavka posvećena Nurejevu.

Balet Kremlja izvešće podovom godišnjice balet "Pepeljuga", koji svedoči o nerazumevanju sa kojim se Nurejev suočavao u domovini.

Baletan, koji je u Rusiji smatran izdajicom, pokušao je da se vrati u rodnu zemlju posle 26 godina odsustva. Međutim, bolesna majka ga nije prepoznala, a Rusi nisu znali da postoji.

U Austriji, gala veče biće održano 29. juna u bečkoj Operi. U muzeju Le de Jang u San Francisku do februara će trajati izlozbe raskošnih baletskih kostima Nurejeva.

Rudolf Nurejev započeo je baletsku karijeru u sibirskom gradu Ufi. Sredinom 1950-ih godina odlazi u Lenjingrad na studije baleta.

Posle velikog uspeha na sceni baleta Kirov u Parizu i izvanrednih nastupa Nurejeva u "Labudovom jezeru" i "Bajaderi" 1961. godine zatražio je azil i ostao u Parizu.

Iduće godine angažovan je u Kraljevskom baletu u Londonu, kao prvi igrač.

Postoje mnoge teorije zašto je Nurejev odlučio da pobegne na Zapad. Neki veruju da je osetio da će biti slobodniji izvan Sovjetskog Saveza, dok drugi smatraju kako se na taj korak odlučio zbog svojih homoseksualnih sklonosti.

Rudolf Nurejev umro je od side u 55. godini. Sahranjen je na groblju Sent-Ženevjev-de-Boa u predgrađu Pariza.

Izvor

[уреди]