Novih šest lokaliteta na listi svetske baštine

Извор: Викиновости


2. август 2010.
BRAZILIJA, 2. avgusta 2010. (Beta-AFP) - Šest lokaliteta u Brazilu, Kini, Meksiku, francuskom ostrvu Reininon, kao i pacifička ostrva Kiribati, uvršteno je na listu svetske baštine, na zasedanju Komiteta za svetsko nasleđe UNESKO-a u Braziliji.

Trg Sao Francisko u brazilskom gradu Sao Kristovao odabran je zbog arhitekture iz 18. i 19. veka. Lokalitet Dansja, na jugu Kine, našao se na listi zbog doprinosa očuvanju suptropskih šuma, kao i svojoj flori i fauni koju čini 400 retkih i ugroženih vrsta. Iz Meksika na listu su stigli put Kamino real de tjera adentro, nekadašnji put za trgovinu srebrom između Meksika i SAD i praistorijske pećine u Oaksaki. Ostrvo Reinion u Indijskom okeanu postalo je deo svetske baštine zahvaljujući Nacionalnom parku tropskih šuma. Ostrva Kiribati dospela su na listu UNESKO-a kao najveća zaštićena morska zona u svetu.

Ranije je od 39 predloženih odabrano 17 lokaliteta koji su se našli na listi organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu. Na listi svetske baštine sada su kanali u Amsterdamu, koji su građeni od kraja XVI i u XVII veku, carski lokalitet u Tang Long-Hanoju u Vjetnamu, istorijski spomenici u Dengfengu u Kini, arheološko nalazište Sarazm u Tadžikistanu, biskupski grad u gradu Albi u Francuskoj, istorijska pijaca u Tabrizu u Iranu, At-Turaif i ad-Dir'ijah u Saudijskoj Arabiji. Na toj listi su se još našli zatvorski lokalitet u Australiji, arhitektonski astronomski kompleks Džantar Mantar u Džaipuru u Indiji, sufijsko svetilište šeika Safija al-Din a Ardabil u Iranu, atol Bikini na Maršalskim ostrvima, istorijska nalazišta sela Hanoe i Jangdong u Južnoj Koreji, lokalitet Ngorongoro u Tanzaniji, planinsko-šumska oblast u Šri Lanki i izolovani arhipelag Papahanaumokuakea u okviru Havajskih ostrva u SAD.


Извор[уреди]