Пређи на садржај

Istraživanjem snega do boljih performansi pneumatika

Извор: Викиновости

20. decembar 2019.
(PRobjave) - Snežne pahuljice još od davnina inspirišu čovekovu maštu i bude radoznalost. Iako im je svima zajednička šestougaona simetrija, ne postoje dve iste pahuljice, te se struktura snega neprestano menja, čime se neposredno utiče na vozne karakteristike pneumatika. Zato su se Goodyearovi inženjeri i naučnici latili istraživanja uzbudljive nauke o snegu.  

Svaka snežna pahuljica je sastavljena od više milijardi jedinstveno raspoređenih ledenih kristala, a svima je zajednička šestougaona simetrija, odnosno šest krakova, jer se molekuli vode uvek raspoređuju pod uglom od 60 ili 120 stepeni. Sa ciljem da dodatno poveća mobilnost u zimskom vremenu Goodyear je, jedan od vodećih proizvođača pneumatika, odlučio da detaljno istraži tajne snega. U svom istraživačkom centru u Luksemburgu uspostavio je visokotehnološku snežnu laboratoriju, u kojoj se proučavaju fizička svojstva snega i njegovo uzajamno delovanje sa pneumaticima, što je ključno u veoma zahtevnom procesu izrade zimskih pneumatika.

Nauka o snegu

[уреди]

Sneg se pojavljuje u mnogobrojnim oblicima, a njegova struktura se sve vreme menja, jer pojedini snežni kristali međusobno srastaju. Dok je pršić težak približno 30 kg/m3, slepljeni sneg može da dostigne težinu do 500 kg/m3, a sabijen čak do 800 kg/m3! S obzirom da oblik snega može da bude vrlo različit, upravo njegova struktura utiče na vozne karakteristike pneumatika.

Tokom vožnje po putu prekrivenim snegom, zbog procesa zgušnjavanja, sneg se lepi za pneumatik. Koliko snega će da se uhvati za gazeći sloj zavisi od raznih činilaca; osim same strukture snega, bitni faktori su i temperatura vazduha i brzina vožnje. U slučaju vožnje po laganom snegu pneumatik je sasvim prekriven njim, pri vožnji po slepljenom snegu isti se skuplja u kanalima gazećeg sloja, dok sabijeni sneg uopšte ne prianja na pneumatike.

Zimski pneumatik najbolje obavlja svoj zadatak ako se sneg ne hvata na njegove gazeće slojeve, jer rubovi za prianjanje tako mogu da deluju besprekorno. Ovi rubovi igraju važnu ulogu, što možemo videti na primeru vrhunskog zimskog pneumatika Goodyear UltraGrip 9+ dimenzije 205/55R16: on je opremljen sa više od 2.500 specijalno napravljenih lamela koje obezbeđuju optimalno prianjanje.

Istraživanja na visokom tehnološkom nivou

[уреди]

U raznim sektorima Goodyearove snežne laboratorije visoke tehnologije temperatura vazduha se kreće između 0C i -40C, kako bi naučnici i inženjeri u tim uslovima izvodili razne eksperimente. Neki od njih su izrada najrazličitijih oblika snežnih kristala, gde mikroračunarskom tomografijom analiziraju uzorke i pomoću savremene programske opreme izrađuju informativne 3D-modele uzoraka snega. Osim toga, spajanjem raznih vrsta snega simuliraju puteve pokrivene njime, a opremom za merenje, poput tribometra, proučavaju trenje na snegu. Rezultati im pomažu da bolje razumeju morfologiju snega i njen uticaj na performanse zimskih pneumatika, te na osnovu toga usavršavaju gumene smeše, dezene gazećih slojeva i raspoređivanje lamela. Laboratorijski rezultati odlično dopunjuju iskustva probnih vozača koji u realnim zimskim uslovima testiraju pneumatike na stazama u Švajcarskoj, Skandinaviji i na Novom Zelandu.

Prvaci na nezavisnim testovima zimskih pneumatika

[уреди]

Nezavisni testovi već decenijama potvrđuju visok nivo performansi Goodyearovih pneumatika iz linije UltraGrip. Ove godine se na testovima zimskih pneumatika odlično pokazao Goodyearov pneumatik UltraGrip Performance Gen-1 koji je postao pobednik testa nemačke automobilske revije Auto Zeitung. Još zavidnije rezultate je postigao pneumatik Goodyear UltraGrip Performance+ koji je odneo pobedu nad konkurencijom na čak tri testa prestižnih revija Auto Bild sportscars, Auto Express i Auto Motor und Sport.

Извор

[уреди]