Država da se uključi u prebijanje dugova
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
2. фебруар 2010.
BEOGRAD, 2. februara 2010. (Beta) - Saradnici beogradskog Ekonomskog instituta preporučili u utorak da se država aktivnije uključi u rešavanje problema nelikvidnosti srpske privrede.
Prema podacima Narodne banke Srbije blokirane račune ima više od 66.000 preduzeća i preduzetničkih radnji, čiji su dugovi 261 milijarda dinara.
Među blokiranim firmama je 75 odsto malih i srednjih preduzeća, 20 odsto su velika preduzeća, a pet odsto preduzetnici. U blokadi dužnoj od jedne godine je dve trećine nelikvidnih preduzečha, a trećina ima blokiran račun duže od tri godine.
Ti podaci, kako je rekao ekonomista Vladimir Vučković, potvrđuju da oko 22.000 preduzeća praktično i ne postoji, a da još 22.000 dugoročno ne ispunjava svoje obaveze, koje su veće od njihove imovine.
On je na predstavljanju novog broja biltena Ekonomskog instituta i Privredne komore Srbije "Makroekonomske analize i trendovi" ukazao da u centru ekonomske politike treba da budu mala i srednja preduzeća koja najviše utiču na porast nelikvidnosti.
Извор
[уреди]- „Država da se uključi u prebijanje dugova” Новинска агенција Бета, 2. фебруар 2010. (српски)