Bramerc u sredu pred Savetom bezbednosti UN

Извор: Викиновости


1. јун 2008.
Хаг/ Холандија ХАГ, 1.6.2008. (Бета) - Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц (Серге Браммертз) представиће у среду, 4. јуна, свој први извештај о сарадњи Србије са Тужилаством у Хагу у обраћању Савету безбедности УН у Њујорку.

У извештају, поднетом у писаном облику средином маја, Брамерц је, како се незванично сазнаје, остао при оцени своје претходнице Карле Дел Понте (Carla) да власти у Београду у недовољној мери сарађују зато што нису ухапсиле четворицу оптужених који су још на слободи.

Брамерц, као и Дел Понтеова, оцењује да су Ратко Младић, Радован Караџић, Стојан Жупљанин и Горан Хаџић "у досегу" српских власти.

Извештај о спровођењу стратегије окончања рада Трибунала, у среду у Њујорку поднеће и председник суда Фаусто Покар (Pocar).

Пред Хашким трибуналом идуће недеље биће настављена суђења тројици хрватских генерала, лидеру Српске радикалне странке Војиславу Шешељу, те официрима Војске Републике Српске оптуженим за геноцид у Сребреници.

Генерали Анте Готовина, Иван Чермак и Младен Маркач оптужени су за прогон српског становништва из Книнске крајине у лето 1995. Прошле недеље, амерички припадник снага УН Џон Хил (John Hill) посведочио је да су током операције Олуја 4. и 5. августа 1995. на Книн пале стотине и стотине граната.

У поступку против Војислава Шешља, оптуженог за злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93., тужиоци ће од уторка, 5. јуна, наставити са извођењем доказа. Минуле седмице, сведок оптужбе ВС-051 исказ је дао иза затворених врата, што је највиши степен заштите сведока пред Трибуналом.

После паузе након окончања доказног поступка Тужилаштва, сутра ће у Хагу бити настављено и суђење седморици официра ВРС оптуженим за геноцид у Сребреници и злочине у Жепи у лето 1995.

Одбрана би требало да започне са извођењем својих доказа, али је судско веће током паузе одобрило и тужиоцима да саслушају неколико додатних сведока.

За геноцид у Сребреници оптужени су Вујадин Поповић, Љубиша Беара, Винко Пандуревић, Драго Николић и Љубомир Боровчанин, а за злочине против човечности у Сребреници и Жепи Радивој Милетић и Милан Гверо.


Извор[уреди]