БиХ домаћин вежбе Партнерства за мир

Извор: Викиновости
(преусмерено са BiH domaćin vežbe Partnerstva za mir)


22. септембар 2009.
Сарајево/ Босна и Херцеговина

Здружени подухват 2009. (ЦЕ09), 15-дневна међународна војна вежба коју је спонзорисала Америчка команда у Европи, завршена је прошле недеље у Бања Луци.

Пет стотина војника из 16 земаља НАТО-а, као и око 150 војника БиХ, учествовало је у тестирању интероператибилности и компатибилности телекомуникационих система чланица НАТО-а и Партнерства за мир (ПзМ) које је одржано у касарни "Козара".

Мада је БиХ била главна локација, вежбе су такође одржане у Холандији и Данској, чиме се укупан број учесника у ЦоЕ 2009. попео на 1.200 војника из 37 земаља.

Председник Председништва БиХ Жељко Комшић нагласио је значај одржавања тог догађаја у његовој земљи. „Организација вежбе је доказ зрелости структура које контролишу оружане снаге БиХ, као и доказ да можемо учествовати у најкомплекснијим војним активностима као равноправан партнер“, рекао је Комшић.

Бригадни генерал Драган Вуковић, задужен за све активности везане за вежбе у БиХ, објаснио је да то пружа „могућност свима нама да се боље упознамо, радимо као војници и заједно решавамо све дате задатке“.

Мада су вежбе укључивале тестирање међумрежних капацитета, општих оперативних слика које праве корисници, тестирање пре размештања и компјутерску одбрану, оно што је најважније, укључивале су и комуникационе стандарде.

Оружане снаге БиХ учествовале су са неколико радијских и телефонских система и демонстрирале компатибилност опреме са свим верзијама технологије других учесника. Пуковник Алија Козљак, лидер Тима војске БиХ за међународну сарадњу, потврдио је да је урађено преко 170 тестова, од којих је 99 одсто било успешно.

Водећи национални и међународни политички и војни званичници у БиХ присуствовали су свечаном затварању, укључујући сва три члана председништва, америчког амбасадора у БиХ Чарлса Инглиша и команданта УСЕУЦОМ-а адмирала Џејмса Ставридиса.

Инглиш је потврдио да је вежба нагласила развој војних односа БиХ са Сједињеним Државама и другим савезницима у НАТО-у.

„Од битке са шумским пожарима у Херцеговини до подршке међународним мисијама у пустињама Ирака, а можда ускоро и у Авганистану, храбри мушкарци и жене из босанских оружаних снага показују карактер и храброст на коју сви грађани ове земље могу бити поносни“, рекао је Инглиш.

Комшић је додао да је посебно задовољан што први пут земља домаћин још увек није пуноправни члан НАТО-а. Ово је, како се извештава, први пут у 14-годишњој историји Удруженог подухвата да је одржан изван Немачке.

Извор[уреди]