Србија: Птице преживљавају захваљујући хранилиштима

Извор: Викиновости
Сури орао
Слика: Bohuš Číčel.


10. јануар 2015.
Србија -  (Зелена Србија-Бета) - Покрајински завод за заштиту природе саопштио је данас да строго заштићене врсте птица преживљавају захваљујући хранилиштима у специјалним резерватима природе Горње Подунавље и Делиблатска пешчара, у Националном парку Фрушка гора и у пределу изузетних одлика Вршачке планине и Суботичка пешчара.

Орнитолози процењују да су хранилишта од изнемоглости и угинућа спасила велики број орлова белорепана, орлова крсташа, белоглавих супова, мишара, гавранова, а привукла су и веома ретке грабљивице у Војводини као што су орао кликташ, црни и сури орао.

Стручњаци Завода надају се да ће хранилишта допринети да се птице одврате од исцрпљујућег тражења угинулих животиња на великим просторима иу ситуацијама када је лов отежан.

Пракса је показала да те потраге често заврше фатално по њих, будући да су лешине које пронађу често затроване и служе као мамци за лисице и шакале.

Због тога су хранилишта и даље потребна наглашавају из Завода, наводећи да се у њихову изградњу морају укључити и ловци, невладин сектор, али и велике сточне фарме које су постале незамењив извор хране за те птице.

Хранилишта су пространа, ограђена надземним и подземним баријерама, како у њих не би могли да уђу непожељни предатори и вандали, односно како би се птицама омогућио слободан приступ и неометано храњење.

Заштиту од узнемиравања обезбеђују и чувари заштићених подручја на којима се налазе хранилишта, као и камере за надзор, путем којих се прати које врсте и у коликом броју се хране на њима, те колико хране и када је неопходно да се донесе.

Додаје се и да је почетак ове године охрабрио чуваре и орнитологе који раде у Јавном предузећу Палић-Лудаш, који управља Суботичком пешчаром, јер су на хранилишту виђени млади орлови крстарице.

Орнитолози сматрају да је то знак да се ближи дан када се могу очекивати први покушаји гнежђења те ретке грабљивице на северу Бачке.

Извор[уреди]