Сепаратисти желе косовску формулу
3. август 2010.
БУКУРЕШТ, ЈЕРЕВAН - Неколико дана послије одлуке Међународног суда правде, који је оцијенио да косовска декларација о проглашењу независности није у супротности са међународним правом, већ се огласило неколико сепаратистичких покрета који траже да се и у њиховим случајевима примјени "косовски модел".
Придњестровска Молдавска Република, која је једнострано прогласила независност 1990. године, послије одлуке суда у Хагу тражи међународно признање самопрокламоване државе. Она је, како откривају румунски медији, упутила званични захтјев Уједињеним нацијама у којем тражи, позивајући се на савјетодавно мишљење МСП, да се призна независност те "државе" унутар Молдавије. Ниједна земља у свијету још није признала Придњестровску Молдавску Републику, иако је прогласила независност прије двије деценије.
Одлука МСП је охрабрила и Каталонце у Шпанији.
- Ја ћу са своје стране учинити све што могу да централна влада у Мадриду призна Косово - изјавио је потпредсједник каталонског парламента Љуис Короминас, током разговора са шефом албанске дипломатије Иљиром Метом. Тирана је, са своје стране, обећала отварање конзулата у Барселони, јавила је агенција AТA.
Послије одлуке у Хагу, међу првима се огласио лидер мађарских сепаратиста у Румунији Ласло Текеш. Пресуда МСП о Косову је показала да Секујској покрајини у Трансилванији, у којој су већинско становништво Мађари, треба дати самосталност.
- То је исто што и Косово - сматра он.
Предсједник локалне организације опозиционе Социјалдемократске партије у Клужу поднио је кривичну тужбу против Текеша због "антиуставних изјава".
Послије одлуке МСП реаговао је и предсједник Aбхазије која је прогласила независност од Грузије.
- Мишљење МСП је још једном потврдило право на самоопредјељење Aбхазије и Јужне Осетије. То ће подстаћи нова признања двије од Грузије отцијепљене аутономне области - изјавио је предсједник Сергеј Багапш.
Косовски модел је изазвао интересантне дискусије и у Турској, односно на сјеверном Кипру. Док су званичници уздржани, експерти су мишљења да је Косово отворило могућност за међународно признање "државе" коју су 1983. године прогласили кипарски Турци, а признаје је само Aнкара.
- Косовско проглашење независности од Србије отворило је нови прозор за међународно признање сјеверног Кипра - сматра стручњак за балканска питања Гезде Килич Јасин из истраживачке групе ТУРКСAМ.
Нагорно Карабах
У Нагорно Карабаху, провинцији која се деведесетих година отцијепила од Aзербејџана, са великим ентузијазмом су дочекали одлуку МСП, пренијеле су руске агенције. Грађани, претежно Јермени, надају се да ће им "случај Косова" скратити пут до међународног признања.