Обележена годишњица почетка Другог светског рата

Извор: Викиновости



1. септембар 2009.

Слике рата

Пољска (VOA News ) Лидери из двадесет земаља света присуствовали су у Пољској свечаном обележавању седамдесете годишњице избијања Другог светског рата, који је однео више од педесет милиона људских живота.

Бивши непријатељи и савезници су на 70. годишњицу почетка Другог светског рата нагласили да је важно сетити се најкрвавијег сукоба у 20. веку, како се не би поновио.

Састали смо се овде да бисмо се присетили ко је започео рат, ко је био нападач, а ко жртва рата и агресије. Без тих чињеница, без истинитог сећања на II светски рат, ни Пољска ни Европа не би биле безбедне

—казао је пољски премијер Доналд Туск

Пољски и међународни званичници одали су пошту свим жртавама полагањем заједничког венца на Споменик браниоцима на полуострву Вестерплате, где је у зору 1. септембра 1939. године, немачки ратни брод Шлезвиг-Холштајн отворио ватру на пољско утврђење. Немачки напад на Пољску покренуо је рат, у којем је погинуло више од 50 милиона људи.

Иако су прошле више од две генерације, овај рат и даље подстиче на размишљање. Поставља се питање шта су били узроци. Неусумњиво, тоталитаризам, национализам и шовинизам

—казао је предсједник Пољске Лех Качињски

Немачка канцеларка Ангела Маркел, која је присуствовала данашњој церемонији, поручила је да њена земља не може да избрише страховите ратне патње милиона, али да може и мора да прихвати одговорност за тај рат.

Немачким нападом на Пољску, на данашњи дан прије 70 година, отворено је најтрагичније поглавље европске историје. Рат, који је покренула Немачка, био је узрок патњи великог броја људи, током година понижења и разарања. Ниједна нација у својој историји није патила под тако дугом немачком окупацијом, као што је Пољска.

—изјавила је Ангела Маркел

Немачка је извршила инвазију на Пољску, само неколико дана након што је њен министар иностраних послова Јоаким фон Рибентроп потписао споразум о ненападању са совјетским колегом Вјачеславом Молотовим. Совјетске трупе напале су Пољску 16 дана касније, у складу са споразумом са Хитлером о подели Европе. Руски премијер Владимир Путин, уочи церемоније, на прес конференцији у пољском граду Сопоту, истакао је да је рат и његове узроке потребно сагледати из свих углова, подсећајући да су и друге земље преговарале са нацистима уочи избијања рата.

Уколико говоримо о објективном сагледавању историје, морамо да схватимо да она није била једнострана и да су многе стране починиле огроман број грешака. Сви ти потези су на неки начин створили услове за почетак велике агресије нацистичке Немачке.

—изјавио је Путин

Упркос тренутно напетим односима Москве и Варшаве, пољски премијер је на истој конференцији за новинаре изразио наду да двије земље могу да постигну сагласност у погледу чак и најтежих питања. Церемонији у Пољској присуствовао је око 20 европских лидера и званичника, док је Сједињене Државе представљао саветник председника Обаме за националну безбедност Џејмс Џонс.

Извор[уреди]