Насер Орић правоснажно ослобођен кривице за злочине над Србима
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
3. јул 2008.
Хаг/ Холандија Хашки трибунал данас је правоснажно ослободио ратног заповедника муслиманских снага у Сребреници - Насера Орића кривице за злочине над Србима у том граду 1992. и 1993. године. Апелационо веће Трибунала тиме је преиначило првостепену пресуду, изречену у лето 2006. године, којом је Орић био проглашен кривим што није спречио злочине над Србима и осуђен на две године затвора. Усвојивши делимично Орићеву жалбу и одбацивши жалбу Тужилаштва, апелационо веће је закључило да су првостепене судије погрешиле када су Орића прогласиле кривим, а претходно нису утврдиле ко је тачно починио злочине, да ли су починиоци били потчињени Орићу и да ли је он знао за злочине. Председавајући судија Волфганг Шомбург је, саопштавајући пресуду, нагласио да те грешке „обезвређују“ првостепену пресуду будући да је она била заснована на Орићевој командној одговорности за злочине. Судија Шомбург подвукао је да је током суђења непобитно утврђено да су „почињени тешки злочини над Србима у два притвора у Сребреници између септембра 1992. и марта 1993. године“.
“ | Међутим, доказати да су се злочини догодили није довољно да конкретна особа буде осуђена за те злочине | ” |
казао је судија, наглашавајући да није било доказа којим би ван разумне сумње била утврђена Орићева кривица.
По изрицању коначне пресуде, Орић је данас новинарима у Хагу рекао да је „срећан“ и да пресуду схвата као потврду да муслиманске снаге у Сребреници нису починиле злочине. Првостепеном пресудом, Орић је 30. јуна 2006. био осуђен на две године затвора зато што није спречио злостављање и убиства заробљеника у сребреничкој полицијској станици између децембра 1992. и марта 1993. Према тој пресуди, иако је знао да су заточени Срби до новембра 1992. малтретирани, а један и убијен, Орић је „изабрао“ да не учини ништа да то спречи, препуштајући својим потчињенима да се брину о томе. Од одговорности за друге злочине из оптужнице, попут безобзирног разарања више српских села у околини Сребернице, он је био ослобођен првостепеном пресудом. Орићу је суђено по оптужници за смрт најмање шест заробљених Срба у сребреничкој полицијској станици, окрутно поступање према притвореницима и безобзирно уништавање 12 српских села од лета 1992. до краја 1993, када је он био заповедник муслиманских снага у Сребреници. Суђење Орићу почело је 6. октобра 2004. Њега су ухапсиле међународне снаге у БиХ 10. априла 2003. године. У првом појављивању пред судијом Трибунала, пет дана касније, изјавио је да није крив.
Представници политичких партија из Републике Српске оценили су данас да је ратни командант муслиманских снага у Сребреници Насер Орић неправедно ослобођен одговорности за ратне злочине и да ће пресуда Апелационог већа Хашког трибунала успорити процес помирења међу народима у БиХ. Извршни секретар Савеза независних социјалдемократа Рајко Васић изјавио је да је Орић „неправедно ослобођен“ и да ослобађањем људи који су починили злочине „не може доћи до помирења и заједничког живота у БиХ“.
| Срамотно је да се ослобађају људи који су упрљали руке крвљу невиних цивила у рату, без обзира да ли су то Срби, Бошњаци или Хрвати | ||
—Васић поводом ослобађајуће пресуде. |
Лидер Српске демократске странке Младен Босић оценио је да је ослобађање Орића „понижавање свих српских жртава у Сребреници“.
Председник Савеза логораша Републике Српске Бранислав Дукић изјавио је да је ослобађајућа пресуда муслиманском ратном команданту у Сребреници Насеру Орићу срамна, наводећи да су Хашки трибунал и међународна заједница увредили српски народ и све српске жртве. Дукић је позвао преостале српске хашке бегунце да се ни по коју цену не предају Хашком трибуналу, оцењујући да је тај суд „изгубио легитимитет и постао тамница и гробница за Србе“.
Начелник Сребренице Абдурахман Малкић изјавио је данас да је Хашки трибунал ослобађајућом пресудом Насеру Орићу показао карактер сукоба на подручју Сребренице. Малкић је новинарима казао да се из пресуде „види да Армија БиХ није плански, систематски и организовано вршила злочине на подручју Сребренице, као што је то радила војска и полиција Републике Српске“. Он је од правосудних органа затржио да процесуирају све појединце који су појединачно извршили злочине на подручју Сребренице.
Одлука Апелационог већа Хашког трибунала да ослободи Насера Орића у складу је са чињеницама изнетим у току кривичног поступка, изјавила је данас председница Фонда за хуманитарно право Наташа Кандић. Кандићева је подсетила да је Орић оптужен за неспречавање злочина. и изјавила
Одлука Апелационог већа Хашког Трибунала да ослободи Насера Орића „неће допринети помирењу у региону, већ само може да подупре оне снаге које инсистирају на термину селективна правда“, изјавио је портпарол српског тужилаштва за ратне злочине Бруно Векарић.
Портпарол Демократске странке Јелена Триван оценила је данас да је ослобађајућа пресуда Насеру Орићу нарушила кредибилитет Хашког трибнала.
„ | Ипак, ми остајемо привржени поштовању међународног права јер то штити наш територијални интегритет и суверенит. Истовремено тражимо од институција које представљају међународно право да правично и поштено заступају и бране интересе права и правде | ” |
—рекла је Триван новинарима у Скупштини Србије. |
Шеф посланичког клуба ДСС-НС Милош АЛигрудић оценио је да је правоснажна ослобађајућа пресуда Хашког трибунала Насеру Орићу „скандалозна“ и да говори о пристрасности суда.
Алигрудић је рекао новинарима у скупштини:
Изразио је уверење да ће тужилаштво Хашког трибунала да поднесе ванредни правни лек на пресуду и употреби сва средства која су му на располагању. Алигрудић је упитао како ће се после пресуде Орићу у текућим процесима установљаавти било чија командна одговорност. Председник јединствене Србије Драган Марковић Палма изјавио је данас да ослобађајућа пресуда Насеру Орићу „срамна“ и да би Хашки трибунал што пре требало да буде затворен.
Марковић је оценио да Орић заслужује доживотну казну затвора. Он је навео да је ослобађање Орића „срамно и противправно“, исто као и пресуда Рамушу Харадинају, с обзиром да је више сведока било убијено за време док му је суђено. Национални савет за сарадњу с Хашким трибуналом оценио је данас да ослобађајућа пресуда тог суда бившем команданту муслиманских снага у Сребреници Насеру Орићу, не може допринети правди, истини и помирењу на просторима бивше Југославије. У саопштењу се истиче да одлука Жалбеног већа о ослобађању Орића, заједно са ослобађајућом пресудом команданту „Ослободилачке војске Косова“ Рамушу Харадинају, представља „још један веома озбиљан ударац за међународну правду“.
Национални савет за сарадњу с Хашким трибуналом је навео поводом образложења да за осуду Орића није било довољно доказа:
Шеф посланичке групе Г17 плус Сузана Грубјешић оценила је данас да је ослобађајућа пресуда за „доказаног ратног злочинца“ Насера Орића у најмањој мери скандалозна.
рекла је Грубјешић новинарима у Скупштини Србије.
Извор
[уреди]- „Насер Орић правоснажно ослобођен кривице за злочине над Србима” Глас Америке, 3. јул 2008. (српски)