Монтгомери:Подељено Косово и референдум за независност Републике Српске најбоље решење

Извор: Викиновости



14. јун 2009.

Вилијам Монтгомери (десно)

Београд / Србија (Блиц) У разговору за Блиц недеље, Вилијам Монтгомери, бивши САД амбасадор у Београду, изјавио је да је најбоље решење за очувању мира и стабилности на Балкану, подељено Косово и референдум за независност Републике Српске. Биће тешко убедити администрацију Барака Обаме да приступи оваквом решењу, док алтернативни предлог за решење косовског питања треба да стигне из Европе.

Инсистирање на томе да БиХ и Косово постану мултиетничка друштва показало се као немогућа мисија. Пуни ресурси међународне заједнице, и финансијски и персонални, примењују се више од 15 година у Босни и више од 10 година на Косову, а нисмо се приближили испуњењу тог циља. Огроман број избеглица се није вратио, интеракција између етничких група је мала, обе заједнице су дисфункционалне и зато стварају нестабилност не само унутар својих граница, већ и у региону. Зато је подела КиМ и референдум за независност Републике Српске решење.

—казао је Вилијам Монтгомери

Запад ће још дуго инсистирати на актуелној политици. Ричард Холбрук, Џозеф Бајден и Џејмс Стајнберг биће жестоки противници.

И поред бројних неостварених циљева међународне заједнице у БиХ и на Косову, Запад ће још дуго инсистирати на актуелној политици. То се може променити само у правом дијалогу, који управо и покушавам да покренем, каже Вилијамс. Међутим, пролазак овакве идеје у Обамином кабинету биће изузетно тешко, најпре због људи попут Ричарда Холбрука, потпредседника Џозефа Бајдена и заменика државног секретара Џејмса Стајнберга, који ће биће жестоки противници.

Евентуалну подељеност Косова мора да предложи Европа. Иако се годинама спекулисало о подели БиХ и Косова, таква идеја никада није изношена на званичном нивоу међународне заједнице. Због тога би најпре требало да се прихвати чињеница да мултиетничко друштво у овим државама није одрживо у стању каквом се тренутно налази, изјављује Монтгомери. За сада не постоји неки јасан нацрт за поделу Косова и БиХ. Ипак, логично би било да све етничке групе на Косову имају једнака права.

Ни једна страна не би требало да губи или побеђује. Обе морају том поделом да добију нешто конкретно.Београд и Приштина би највероватније били сурово супротстављени сматрајући да и једни и други имају пуна права на читаво Косово. И за једне и за друге би била политичка катастрофа да се задовоље ичим мањим од тога. Зато подела није нимало лаган задатак. Али, сама та чињеница да обе стране сматрају да имају једнака права на цело Косово говори о томе да постоји проблем с актуелном политиком. То је, такође, добар аргумент за неку врсту поделе.

—изјава Вилијама Монтгомерија

Монтгомери:Подељено Косово и референдум за независност Републике Српске најбоље решење| Чињеница је да фактичка подела постоји, али је сувише далеко од могућности да је албанска страна прихвати. Монтгомери:Подељено Косово и референдум за независност Републике Српске најбоље решење

Чињеница је да фактичка подела постоји, али је сувише далеко од могућности да је албанска страна прихвати, и то остаје извор сукоба између Србије и међународне заједнице, између косовских Срба и косовских Албанаца, као и између косовских Срба и међународне заједнице. Ово апсолутно може имати лош утицај на приближавање Србије Европској унији. Косовски Албанци не прихватају идеју о подели и само је питање момента када ће због тога доћи до насиља на КиМ, оценио је Монтгомери.

Бивши амерички амбасадор у Београду приметио је да се бројно неалбанско становништво са Космета суочава са бројним проблемима и потешкоћама.

Реалност је да се огромна већина Срба који су побегли са Косова никада неће вратрити. Такође је извесно да ће форсирање пуног прихватања ауторитета Владе Косова натерати још велики број Срба да оду.Можда је најгори актуелна економска политика: премало је послова и прилика за младе људе да напредују. Такође, уопште и није питање да ли су Срби на Косову изоловани. Док они тврде да је у питању безбедност, Албанци то виде као бесмислицу која ништа не значи. Оно што значи јесте да на терену постоји опипљив и видљив осећај изолације. Србији се суочавају са проблемом живота у данашњем КиМ и, у исто време, са притиском да задрже тврд став према влади Косова. Шта год да одаберу, они су на неки начин проклети.

—изјава Вилијама Монтгомерија

У оцењивању стања у Босни и херцеговини Вилијам каже да је ту ситуација одувек била компликована и да напори међународне заједнице нису остварени у замишљеном стању.

Стање у БиХ је одувек било компликовано, пре свега због начина на који су етничке групе помешане.
Стање у БиХ је одувек било компликовано, пре свега због начина на који су етничке групе помешане. Било је тешко осмислити било какву прецизну поделу, већ је сам рат направио поделе по принципу миграција тих етничких група. Мислим да би проналажење начина на који би свака од три етничке групе имала право да не прихвати прикључење централизованој држави било једина база за трајно решење.Било је тешко осмислити било какву прецизну поделу, већ је сам рат направио поделе по принципу миграција тих етничких група. Мислим да би проналажење начина на који би свака од три етничке групе имала право да не прихвати прикључење централизованој држави било једина база за трајно решење.

—каже Вилијамс

Он је рекао да није за идеју о "компензацији" по питању Републике Српске и Косова и да сматра да у оба случаја треба деловати засебно.

Извор[уреди]