Међународни суд у Хагу добио 35 поднесака

Извор: Викиновости



Хаг, градска кућа

21. април 2009.

Хаг / Холандија (Б92) Међународном суду правде поднеске у поступку за утврђивање легалности проглашења независности Косова поднело је укупно 35 земаља чланица УН.

САД, Русија, Кина, Велика Британија и Француска, свих пет сталних чланица Савета безбедности УН су поднели поднеске. Од 35 држава које су поднеле поднеске Међународном суду правде њих 22 признале су независност Косова, док осталих 13 није.

Од земаља које нису признале Косово, поднеске суду су предале Кина, Русија, Кипар, Румунија, Египат, Словачка, Либија, Шпанија, Иран, Бразил, Аргентина, Азербејџан и Боливија.

Од држава које су признале Косово поднеске су предале суду: Чешка, Француска, Швајцарска, Албанија, Аустрија, Немачка, Финска, Пољска, Луксембург, Велика Британија, САД, Естонија, Норвешка, Холандија, Словенија, Летонија, Јапан, Ирска, Данска, Малдиви, Сиера Леоне.

Крајњи рок за доставу поднесака био је 17. април. У том року у Међународни суд правде је пристигао и писани прилог косовских институција, указује се у саопштењу. Никакви детаљи о садржини поднесака или писаног прилога нису дати у саопштењу Међународног суда правде јер су ти документи поверљиви у овој фази поступка.

Међународни суд правде треба да одговори на питање да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу с међународним законом.

Суд у Хагу је добио оверене копије, на енглеском и француском језику, резолуције о проглашењу независности Косова.

Генерални секретар УН Бан Ки Мун Међународном суду правде доставио је досије са свим документима који могу да допринесу разумевању тог питања. Тај досије је доступан на веб-сајту Међународног суда правде.

Експерти истичу да ће мишљење суда, упркос томе што је необавезујуће, бити важно за даље односе Београда и Приштине.

Извор[уреди]