Кризни порез у Хрватској под лупом
Загреб / Хрватска (Southeast European Times) Суочавајући се са најгором финансијском кризом од окончања сукоба деведесетих, хрватски парламент усвојио је такозвани кризни порез који је ступио на снагу 1. августа и остаће до краја следеће године.
Усмерен на пружање брзог подстицаја економији, порез се односи на плате, пензије и друге приходе, укључујући дивиденде и удео у профиту.
Порез на додату вредност (ПДВ) такође се повећао са 22 одсто на 23 одсто. Месечни нето приходи који се крећу од око 409 до 819 евра биће опорезовани 2 одсто, док ће они који имају веће приходе бити опорезовани 4 процента.
Нето дивиденде и удео у профиту биће опорезовани на основу истог система.
Влада планира да новчано казни и појединце и компаније које избегавају нови порез.
Нова премијерка Јадранка Косор придобила је подршку за порез и већи ПДВ, за који се очекује да ће упумпати скоро 600 милиона евра у буџет, рекавши да ће то "одржати главе Хрвата изнад воде и помоћи Хрватској да се не удави у дуговима".
"Излажење на крај са економском кризом је приоритет моје владе", рекла је она. Упркос напорима владе, неки спекулишу да је нови порез можда преслаба помоћ која долази прекасно и да ће можда ММФ морати да се умеша.
Гувернер Хрватске народне банке (ХНБ) Жељко Рохатински каже да би смањење трошкова био бољи план да се преброди економска олуја, као што је на пример одлагање великих грађевинских послова попут монументалног пројекта изградње моста на Пељешцу у јужној Хрватској.
Председник Стипе Месић такође има одређене сумње и планира да затражи од Уставног суда да размотри то детаљније, јер верује да постоје пропусти.
"Ако се иста пореска стопа примењује за особе које зарађују 3.000 куна [око 409 евра] и оне које зарађују два пута већу суму, онда нису равноправни", рекао је Месић.
Опозиција жестоко негодује због нових пореза.
"Овај порески предлог је заправо порез на лошу владу. То само показује да влада и даље нема идеју како да изађе из кризе и само жели да остане на власти", рекао је председник Социјалдемократске партије Зоран Милановић.
Извори
[уреди]- Nataša Radić „Krizni porez u Hrvatskoj pod lupom” Southeast European Times, 7. август 2009. (српски)