КФОР преузео прелазе, мали изгледи за договор

Извор: Викиновости


Остале вести са Косова и Метохије
Позиција Косова и Метохије

Мапа показује позицију Косова и Метохије

31. јул 2011.
Србија -  (Beta-AFP) - Преглед досадашњих догађаја: Криза на северу Косова, након привременог смиривања, поново се продубила, пошто је КФОР преузео контролу на два прелаза на административној линији у том делу покрајине, а 29. јула прелази Јариње и Брњак су и затворени. Нове тензије је изазвао неуспех разговора српских званичника и представника КФОРа. Криза отежава обнављање дијалога Београда и Приштине у коме Брисел види једини начин да се реше отворена питања. То је став који је преовладао и у консултацијама Савета безбедности УН, одржаним 28. јула. У покушају да се крене тим путем посредник ЕУ у дијалогу ће наредне недеље посетити Београд и Приштину.

На међународном плану покушај Србије да Савет безбедности УН сазове ванредну седницу о Косову није уродио плодом. Уместо тога то тело УН је 28. јула одржало затворене консултације у којима су учествовале само његове чланице а извештај је поднео представник УНМИК-а. Савет безбедности ће, према дипломатским изворима у УН, расправљати о кризи на северу Косова током редовног састанка који ће се одржати наредног месеца.

Амбасадор Немачке, која овог месеца председава СБ УН, Петер Витиг је после консултација нагласио да Београд и Приштина треба да се врате разговорима. „Конфликт треба да буде решаван у оквиру дијалога који се одвија под покровитељством ЕУ. То је најпогоднији начин за решавање питања која су изазвала ову бујицу насиља. Тако да (обе) стране треба да се врате дијалогу под покровитељством ЕУ“, рекао је Витиг.

Поводом консултација у Савету безбедности УН, у Њујорку је боравио министар спољних послова Србије Вук Јеремић. Јеремићу није омогућено да учествује у консултацијама пошто су се томе успротивиле три сталне чланице, а он је ставове Србије представио званичницима УН. Јеремић је 28. јула затражио у разговору са генералним секретаром УН Бан Ки Муном да Генерални секретаријат УН позове све међународне институције на Косову да поштују мандат који имају у складу са Резолуцијом 1244.

Бан Ки Мун је изразио забринутост због „неочекиване акције која је довела до погоршања ситуације на северу Косова“ и нагласио да је важно да се све стране уздрже било каквих активности које би могле да погоршају ситуацију и да раде у правцу проналажења решења прихватљивог за све, у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности.

Стање на Косову размотрио је 28. јула у Бриселу и Политичко-безбедносни комитет ЕУ, а висока представница за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон је саопштила да ће посредник ЕУ у дијалогу Србије и косовских власти Роберт Купер почетком идуће недеље отпутовати у Београд и Приштину.

Кетрин Ештон је нагласила да је „повратак дијалогу и даље једини начин да Београд и Приштина реше своја отворена питања, а обе стране нужно морају да успоставе сарадњу с посредником ЕУ који ће у регион отпутовати идућих дана“. „Европска унија очекује да дође до брзог и суштинског напретка“, ставила је она до знања, затраживши од Београда и Приштине да „избегну даље заоштравање и конструктивно се ангажују с циљем да се без одлагања нађе мирољубиво решење кроз преговоре“.

На северу Косова мирно, Срби блокирали путеве[уреди]

КФОР је 28. јула преузео контролу над два административна прелаза ка Србији, Јариње и Брњак, које је прогласио забрањеном војном зоном у којој војници КФОРа могу да употребе оружје. Након преузимања прелаза, српски званичници су разговарали са представницима КФОРа, али није постгинут договор, пошто су, како су пренели српски званичници, међународне снаге навеле да су добиле налог да извршавају одлуке Владе Косова о административним прелазима Брњак и Јариње.

За 29. јул је најављен наставак разговора српских званичника и представника КФОРа, а шеф преговарачког тима Београда Борислав Стефановић и командант КФОРа Ерхард Билер разговарали су код блокаде на путу у селу Рударе, који је блокирало око хиљаду косовских Срба, онемогућивши колони возила КФОРа да стигне до Јариња. У међувремену, амерички војници у саставу КФОРа су 29. јула затворили за саобраћај прелаз Јариње у општини Лепосавић, јавио је репортер Бете. Према изјави председника општине Зубин Поток, затворен је и прелаз Брњак.

Стефановић је пренео команданту КФОРа да Срби неће прекинути блокаду административних прелаза и да неће прибегавати никаквој сили и остаће мирни. Билер је подсетио Стефановића на њихов договор - да су повуку јединице РОСУ са севера Косова и уклоне блокаде са путева. Он је рекао да ће се о трећој тачки - утврђивању састава особља на контролним пунтковима Брњак и Јариње, разговарати када прве две тачке буду реализоване. Срби траже да се на прелазе врате српски цариници и припадници граничне полиције.

У Бриселу, НАТО је 29. јула одбацио тврдње да „КФОР подржава само једну страну у кризи на Косову“. НАТО је такође ставио до знања да ће његова мисија на Косову и „даље деловати статусно неутрално“, и да „неће спроводити никакав споразум који не би имао сагласност и српске и косовске албанске стране“.

Ноћ између четвртак и петка на северу Косава била је мирна, а Срби су потпуно блокирали путне правце од северног ка јужном делу Косовске Митровице, незадовољни током разговора српских званичника и представника КФОРа у протекла три дана. Локални Срби су на та места довезли балване, аутомобилске гуме, камионе, грађевинске машине, а окупили су се у великом броју и поред кише која је повремено падала нису одустали од намере да не дозволе пролаз ниједном возилу КФОРа, Еулекса и Полиције.

У Косовској Митровици и даље је блокиран мост на Ибру, а грађани су и протекле ноћи дежурали у његовој близини. Хеликоптери КФОРа и даље надлећу простор северног Косова.

Приштина, такође, не одступа од својих одлука. „Неће бити повлачења са севера. Успоставићемо тамо ред и закон“, поновио је косовски премијер Хашим Тачи у Скупштини Косова, која је на ванредној седници 28. јула усвојила резулуцију којом је подржала одлуке владе о успостављању контроле на два административна прелаза.

Влада Србија је затражила да се одржи ванредна седница Скупштине Србије како би се размотриле прилике на Косову и она би, према најавама, требало да се одржа 30. јула.

Позадина догађаја[уреди]

Криза на северу Косова је почела 26. јула, пошто су косовске власти упутиле специјалне јединице косовске полиције да заузму два прелаза, Јариње и Брњак, над којима нису имале контролу и нису могле да примењују одлуку о забрани увоза робе из Србије, донету 20. јула. У сукобима са српским становништвом који су избили по доласку косовских специјалаца рањен је један албански полицајац, који је од повреда и преминуо. Косовски специјалаци су се на основу договора српских званичника и КФОРа повукли 27. јула али је група екстремиста запалила Јариње исте вечери. Након тога је КФОР 28. јула преузео контролу над два прелаза.

Извор[уреди]