Запад упозорава Тирану

Извор: Викиновости


22. фебруар 2013.
Тирана/ Албанија (VOA) - Заменик помоћника државног секретара САД Филип Рикер и немачки шеф дипломатије у Тирани позвали Албанију да престане са националистичком реториком.

Присуство албанаца (љубичасто) у региону
Слика: Balkanian`s word.

Из Вашингтона и Берлина упућена је порука Албанији да престане са узнемиравајућом реториком национализма, након што су албански премијер Саљи Бериша и други албански лидери последњих месеци пооштрили такву реторику, сугеришући национално уједињење Албанаца у региону.

Заменик помоћника америчког државног секретара Филип Рикер, који се налази у посети Тирани, изјавио за албанску телевизију Топ ченел да националистичка реторика узнемирује све и да је контрапродуктивна.

„Сви смо видели докле може да доведе национализам. Свако ко проучава историју овог региона или Европе уопште може да сагледа неодговорност националистичке реторике и докле она може да доведе. Она одвраћа од правог циља – што би требало да буду реформе, које воде ка стабилности, европском путу, бољој економији, већим могућностима за грађане и заједничком раду на добросуседским односима, што је од кључног значаја. Мапа Европе је зацртана, границе су одређене и САД се чврсто противе било каквој промени граница, те су позиви на уједињење Албанаца или уједињење група на основу етничких или националних критеријума - контрапродуктивни. Они су неодговорни и ми смо против тога. Они одвраћају пажњу од приоритета у региону“, истакао је амерички дипломата.

Филип Рикер је нагласио да Албанија треба да се фокусира на испуњавање препорука Европске уније како би добила статус кандидата за чланство у Унији. Он је истакао да је Европска унија донела у Европу ниво стабилности и просперитета који до тада није забележен, управо због тога што је националистичка реторика стављена у страну, и замењена сарадњом на неговању владавине закона, заједничких вредности и боље будућности.

„Ко је могао да очекује да ће Немачка и Француска постати тако блиски партнери? Исте могућности видимо у овом региону. Балкан је део Европе а америчка политика је таква да желимо да видимо целовиту, слободну и мирну Европу. То је била наша политика најмање 70 година и наставићемо да је водимо. Због тога смо подржали албанско чланство у НАТО-у, што је изузетно достигнуће, и подржавамо Албанију на европском путу. Такође подржавамо Косово, унутар постојећих граница, његов територијални интегритет и суверенитет. Исто тако, подржавамо Србију на њеном европском путу. Док све земље региона не буду биле део такве Европе, слободне и целовите, нећемо сматрати да је тај пројекат у потпуности остварен. Уместо да се одвраћа пажња непотребним дискусијама о национализму, требало би да се фокусирамо на земље које су већ ту, на то што треба да ураде да би кренуле напред, и конструктивно сарађивале, у парнерству и као савезници, зарад боље будућности коју сви видимо на хоризонту.“

Немачки министар спољних послова Гидо Вестервеле, који је такође посетио Тирану, пренео је сличну поруку Берлина. Према његовим речима, никаква промена граница није могућа на Балкану. „Границе у Европи губе свој значај али не могу бити уклоњене“, истакао је Вестервеле. Он је додао да је важно да националистичка осећања буду контролисана и третирана уз велику одговорност и с много пажње.

Извор[уреди]