Економске тешкоће погађају милионе Американаца пред пензијом

Извор: Викиновости


13. јул 2008.
Вашингтон/ САД Растући трошкови живота погађају све већи број Американаца посебно оних са фиксним примањима, међу којим су пензионери у најтежем положају. Све већи број Американаца схвата да новац који су оставили на страну за своје позне године неће бити довољан.

Главна тема разговора многих пензионера данас више није време - већ економија. Многи од њих жале се на високе цене бензина, струје и хране.

Џери Кејси је веровала да је спремна за пензију, Штедела је и имала мало дугова, али није педвидела садашње стање економије.

"То ме брине - не знам колико дуго ћу моћи да одржим корак." Џери је сада почела да ради и настоји да уштеди што више може.

Слична је и ситуација Патрише Бартон и њеног мужа. Након што је била у пензији већ десет година, Патриша сада ради пуно радно време за градску управу Тулсе, у Оклахоми, и тако излази на крај финансијски.

"Једноставно морате да се сналазите. И када одете у куповину морате добро да размислите пре него што се одлучите."

Милиони пензионера који зависе од исплата социјалног осигурања морају да се прилагоде. Саветник за пензионере Алиша Манел каже да је економија изменила начин на који се људи односе према свом "златном добу".

"Када вас погоди неколико ствари истовремено као што је случај ове године, гледате да смањите трошкове што више."

Стручњаци за пензије слажу се да високе цене хране и горива, као и нестабилност на финансијским тржиштима, чине идеју о угодној пензији недостижном за многе Американце. Очекује се да ће 46 милиона Американаца ове године напунити 62. годину - услов за пензионисање.

Али, Керол Лескер која им 72 године још увек ради. Њени панзиони план је доста инвестирао у деонице банака које су ове године знатно изгубиле на вредности.

"Заиста ме плаши оно што се дешава на берзи а када се пробудим ујутру видим да је бензин поново поскупео - све то веома обесхрабрује."

Стога све већи број Американаца одлучује да ради дуже. Аналитичари указују да радити само четири године након 62. године може да повећа исплату социјалног осигурања чак за 500 долара месечно.

"Наше мишљење је да би свако требало да настави да ради до 66. године живота."

Међутим, неки пензионери кажу да су се суочавали са невољама и раније.

"Ја сам рођен током велике економске кризе и мислим да ствари сада нису ни изблиза тако лоше, " каже пензионер. Док се многи од њих ипак надају да долазе бољи дани.


Извор[уреди]