ЕУ против изласка Грчке из еурозоне

Извор: Викиновости


16. мај 2012.
Брисел/ Европска унија (Глас Америке) - Грчка коју, по свему судећи, чекају још једни парламентарни избори, није земља која ће тако лако, како се чују претње из тог правца, напустити евро- поручено је то након скупа министара еурозоне, који је претходио сличном окупљању свих министара задужених за националне финансијске ситуације држава чланица ЕУ. „Таква опција никада није била на столу“, поручио је шеф еурозоне, Луксембуржанин Јункер, називајући то пропагандом која нема основа са реалношћу.

А реалност је крајње неизвесна. Након што је пропао и посљедни покушај партија победница тек окончаних избора у Грчкој, ту земљу чекају опет избори, вероватно средином наредног месеца. Да ситуација буде гора, највећи победници претходних и фаворити наредних, радикална левица, је оштро против стабилизацијског пакета помоћи какав је из Брисела понуђен, а који је претходна грчка влада и потписала и обавезала се да ће га и провести. Дакле, и последње светло на дну тунела да ће Грци, за европске милијарде, провести радикалне реформе државе и научити живети са мање се угасило и сасвим разумљиво у Атини су све снажније кренуле шпекулације да из тог евро-друштва треба, једноставно, отићи. Међутим...

"Нико није помињао излазак Грчке из еурозоне. Ја сам снажно против тога. Ми смо 17 држава које смо равноправне у Савету еурозоне. Такав сценарио, по којем би Грчка изашла из еурозоне, ни на тренутак није био на столу. То је бесмислица, то је пропаганда и морамо поштовати грчку демократију. Против сам оваквог односа према Грчкој, провокација грчке јавности и дељења савета грчкој држави", казао је шеф евро-групе, Жан-Клод Junker.

А они који су пажљивије прочитали Лисабонски споразум, потписан од стране свих европских чланица, указују да је потез напуштања еурозоне, практично, неизводив без напуштања целе ЕУ. Међутим, то не зауставља позиве, не само у Грчкој, да та земља једноставно напусти све до сада договорено и сама покуша да се извуче из проблема, гласове оних који се, рекло би се, не сећају да је баш грчка влада закуцала на бриселска врата тражећи помоћ и савет како се извући из све већег буџетског дефицита и приспелих потраживања финансијског тржишта.

"Последње две године покушавамо да видимо како да Грчку извучемо из тешке финансијске ситуације, уз помоћ међународне заједнице и Европљана, да се земља врати одрживом развоју. Не видим шта су том смислу могу променити грчки избори", казао је немачки министар финансија, Волфганг Шојбле.

Ипак, након пропалих покушаја формирања грчке владе, најаве нових избора и одбијања испуњавања договореног пакета мера, Европљани, чини се, са правом закључују: "Сви разумемо да је ситуација у Грчкој веома озбиљна, приближавамо се крају пута-или ће Грци одлучити да предузму одговорне кораке и наставити да испуњавају постојећи споразум, или ће морати озбиљно да размисле могу ли и даље да буду члан еурозоне", нагласио је министар финансија Шведске Андерс Борг.

Већ средином седмице ће се, ванредно, у Бриселу опет окупити шефови држава или влада и неизоставно, питање шта са Грчком, биће једно од оних што ће доминирати на столу.

Извор[уреди]