Пређи на садржај

ЕУ мора да задржи способност да успешно одговори на све изазове

Извор: Викиновости


2. јул 2008.
Стразбур/ Европска унија Када се наредне седмице у Стразбуру окупе чланови Европског парламента на пленарном засједању, имаће пред собом, поред осталог, и извештај о проширену ЕУ, који упозорава- обећања дата Западном Бакану о европској будућности треба поштовати, али треба узети у обзир и прилике и капацитете саме Уније, имајући на уму њен гео-стратешки интерес. Овакав став парламентараца, који ће, уколико добије већину гласова, постати резолуција, могао би бити нови званичан позив на уздржаност Европљана када је у питању пријем нових држава у европско друштво.

Извештај сачињен у Вањско-политичком комитету Европског парламента, као нека врста парламентарног одговора на Стратегију проширења какву је нешто раније објавила Европска комисија, упозорава како је при пријему нових чланица у Унију незаобилазан фактор моћ апсорбције, а уз њу, и постизање баланса гео-стратешких интереса ЕУ, те утицај развоја политичких прилика ван њених граница. Унија мора да задржи способност да успешно одговори на све будуће унутрашње и вањске изазове, упозорава извјешај који позива на уздржаност при пружању руке новим чланицама.

Европљани морају бити обавештени и свесни утицаја наставка проширења на њихове животе, указује се између редова, мада и додаје како их треба потпуно и на време информисати о свим аспектима тога чина- такав приступ би требао, поред осталог, да одагна страх од проширења, страх за властита радна места, будућност. Истини на вољу, признаје се да је обећање Западном Балкану о европској будућности јасно и гласно изречено и да од њега нема одступања- међутим, под лупом ћебити сваки корак и резултат процеса реформи и испуњавања стандарда, а све у складу са европским споразумом који би, када и ако ступи на снагу, требао бити оквир за процес придруживања Унији држава бивше Југославије.

У Бриселу се коментарише како је једна од улога извештаја Вањско-политичког комитета Европског парламента слање обесхрабрујуће поруке државама европског истока- попут Украјине и Молдове, да се у будућности могу надати, уместо кандидатском статусу а потом и пуноправном чланству, тек оснаженим везама у оквиру европске политике развоја суседства. Из балканског угла, то још једном подвлачи озбиљност ситуације у којој кандидати Хрватска и Македонија, као и потенцијални кандидати, БиХ, Србија и Црна Гора, немају простора ни времена за губљење- сви кораци ће бити под оштром лупом, а сваки прогрес два пута мерен.


Извор

[уреди]