Важна посета Београду. Медведев у Србији

Извор: Викиновости



20. октобар 2009.

Београд / Србија (РТС / РТВ / Бета / Блиц / Политика / Вечерње Новости) На београдски аеродром Никола Тесла нешто после 10:00 часова слетео је авион са председником Руске Федерације, Димитријем Медведевом, чиме је званично започета једнодневна посета највишег руског државног представника Србији.

Иљушин Иљ-96 ПУ, летелица вредна готово 300.000.000 америчких долара, слетела је по први пут у Југоисточној Европи и то на Београдском аеродрому. Долазак ове летелице са високим руским представником почиње, по многима, историјска посета Србији. У пратњи председника Руске Федерације дошло је и неколико министара и нешто више од 100 руских привредника.

Најскупљи руски авион
  • вредност преко 300 милиона долара
  • дан међународне туре стаје и до 2 милиона долара
  • дужина 55 метара; тежина 230 тона; домет 12.000 километара
  • најсавременији систем специјалних веза, телекомуникација и навигација
  • две спаваће собе, купатило, салу за састанке, собу за одмор и кабинет за реанимацију, радни кабинет од девет квадрата, велику собу за одмор и три бара
  • гарнитура за седење и масивни сто за састанке са позлаћеним ногарима
  • позлаћени рукохвати, славине, кваке, лабавој, када и туш-кабина
зил-41052
  • оклопна кола
  • титански кров
  • непробојних стакала
  • ручна израда
  • тежина 5,5 тона
  • максимална брзина 195 километара на час
  • могу да издрже мањи нуклеарни удар, минобацач и тенк типа Т-72
  • точкови се могу претворити у гусенице
  • седам седишта
  • телефонска линија

Медведева је, на аеродрому, сачекао вицепремијер Ивица Дачић, министар спољних послова Вук Јеремић и руски амбасадор у Београду Александар Конузин. Након 15 минута по слетању једне од најскупље дипломатске летелице Медведев је се ручно израђеним, блиндираним аутомобилом марке зил-41052 превезен до Платоа Србије где је, уз интонацију химне двеју држава и црвеним тепихом, био дочекан од стране Мирка Цветковића и Бориса Тадића.

Потом су се шефови обе државе насамо састали и тај састанак према плану није трајао више од 20 минута. Након тога председницима су се придружили и остатак дипломатске свите на једночасовној седници. Том приликом потписана су седам међудржавних уговора.

Ручак
туфахије
туфахије
  • Предјело

- роловану ћурећу шунку са кремом од патлиџана и ајваром

- гратиниране палачинке од хељде са младим сиром и сосом од мирођије

  • Јело

- филе од смуђа с поврћем

- филе мињон са грилованим поврћем и сосом од боровнице са одговарајућом салатом

  • Десерт

- Туфахије, кафа

  • Вина

- Бело вино шардоне, подрум „Радовановић”

- Црно вино „аурелијус”, винарија „Ковачевић”

После разговора у Палати Србија, у 13 сати Медведев и Тадић ће, у пратњи градоначелника Београда Драгана Ђиласа и представницима ветерана из Другог светског рата, положити венац на Гробљу ослободилаца Београда, а за 14 сати је предвиђен свечани ручак.

Пошто је руски шеф државе познат по преферирању лаганијих јела на свечаној трпези између осталог наћи ће се ролована ћуретина, смуђ, туфахије ... Ручку ће присуствовати привредници руских компанија међу којима су и председник руског Гаспрома Сергеј Милер, директор Руских железница Владимир Јакуњин, директори Московске банке и Лукоила. Позивнице су добили и власници и директори руских компанија које послују у Србији и српских компанија које раде у Русији. Циљ радног ручка је успостављање боље привредне сарадње двеју држава али и развој извозно-увозних потенцијала.

Дмитриј Медведев ће се око 16:10 сати појавити у Скупштину Републике Србије а само пет минута касније Славица Ђукић-Дејановић отвориће седницу на којој ће се, после уводне речи, обратити и шеф Русије. Након двадесетминутног говора у свечаној сали Скупштине одржаће се коктел који је предвиђен да траје око 30 минута.

Посланици треба да стигну у Дом Народне скупштине до 15 часова, а после обраћања руског председника предвиђен је коктел од пола сата. Обезбеђени су аутобуси за све парламентарце како би могли да присуствују академији у Сава центру. Што се безбедносних мера тиче, оне заиста нису у ингеренцији председника Скупштине и свих нас који смо посланици у парламенту. Претпостављам да ће бити онакве безбедносне мере какве су када долазе и други председници. Моја обавеза је да дочекам председника Медведева. Знам да ћу са њим ући у салу, где ће већ бити посланици. Предвиђено је да се најпре обрати посланицима и то обраћање ће трајати до 30 минута, а затим ће у холу бити коктел у његову част.

—изјава Славице Ђукић-Дејановић

Иако званичним протоколом није предвиђено Медведев ће отићи у Патријаршију, где ће га око 17 часова сачекати Синод Српске православне цркве, на челу са митрополитом црногорско-приморским Амфилохијем, који, као најстарији члан по рукоположењу највишег управног тела цркве, замењује патријарха Павла. Медведев ће овом приликом добити орден Светог Саве првог реда, највише признање Српске православне цркве.

По посети Патријаршији Димитриј ће присуствовати свечаној академији у Центру Сава, организованој поводом 65. годишњице ослобођења Београда.

Након свечане академије делегација русије упутиће се ка аеродрому Никола Тесла одакле би авион требао да полети око 21:00 сат.

Обезбеђење[уреди]

Посета Димитрија Медведева Србији оцењена је као високоризична те ће због тога о безбедности делегација двеју држава бринути више од 6.000 полицајаца. Поред припадника МУП и БИА, о безбедности брине и известан број руских агената који се налазе у Београдву већ неко време. Из управе БИА и МУПА стигло је обавештење да је формирана посебан специјални штаб који је разрадио план обезбеђивања целокупне посете.

Саобраћа блокада[уреди]

Процењује се да ће готово пола београдских улица бити затворено у једном тренутку. Иако јавности није дата званична траса којом ће се кретати међудржавни делегати готово је сигурно да ће главне централне улице бити затваране као и поједине улице на Новом Београду, Савском Венцу, Палилули и Врачару. Из неколико улица однешени су сви паркирани аутомобили и контејнери. У обраћању јавности премијер Ивица Дачић замолио је грађане за разумевање. За грађане је најбоље да се служе градским превозом, поручују надлежни.

Трубачи пре, опанци после[уреди]

Поред највишег ордена СПЦ, Медведева чекају низ поклона. Један од њих је и опанак дужине 85 центиметара. Оргинални поклон дело је опанчара Драгчета Јефтића из Свилајнца. Како Драгче каже Србија и Русија годинама гаје пријатељске односе а обанак је његов поклон у то име. Један опанак намењен је председнику Димитрију док је други поклон премијеру Путину. Пошто није био у прилици да сам уручи дарове, Драгче је своје поклоне предао руском амбасадору у Београду. Како тврди мајстор Драгче опанци су израђени на традиционални нач и од материјала који се вековима уназад користе.

Ми смо иста вера, иста нација, па и ми и Руси смо словенски народ. Припремио сам два опанка и долазак Медведева је прилика да их предам. Један је намењен за Владимира Путина, а други за Медведева. Недавно сам приликом посете руској амбасади оба опанка предао руском амбасадору Александру Конузину. Он ми се захвалио и обећао да ће поклоне предати када Медведев дође у Београд. Осим опанака, руском амбасадору сам предао оригиналну кожну кравату с мотивима руског и српског пријатељства

—Драгче Јефтић

Иако је првобитно најављено да ће на дочеку руског шефа бити и мини концерт у извођењу 100 труба који су недељама вежбали репертоар од неколико традиционалних српских и руских песама, из безбедносних разлога концерт је померен за дан раније. Тако се на Тргу републике нешто пре 20:00 часова одржао концерт у директном преносу на ТВ Б92 који је организован у част доласка Димитрија Медведева. 100 трубача свирали су као јединствени оркестар чиме је надмашен и светски рекорд у броју труба у једном саставу. Претходни су држали Немци са 58 труба. Поред песама Свилен конац, Марш на Дрину, Моравац, Тамо далеко чулесу се и надалеко познате руске нумере Каљинка, Рјабинушка и Казачка. Концерт организован на иницијативу НИС и Србијагаса, медијски је пропратио Б92.

Дан уочи доласка Медведева, у Београду засео је међувладин руско-српски комитет за трговину, економску и научно техничку сарадњу, као и пословни савет Русија-Србија, а одржава се и Округли сто посвећен Русији и западном Балкану. Уочи посете, откривен је споменик Александру Пушкину у парку код Вуковог споменика који је поклон Савеза књижевника Русије граду Београду, а на дан самог доласка шефа Руске Федерације, на Филолошком факултету отвориће се Руски центар, а Друштво руско-српског пријатељства организује у центру Београда акцију под називом Хвала Русијо.

Медијска колонија[уреди]

Целокупну церемонију посете пратиће новинарска колонија од преко 500 акредитованих новинара, фоторепортера, сниматеља, од којих је 50 из Русије. Преко 30 држава имаће своје акредитоване новинаре који су добили посебан правилник понашања. Ипак само ће репортери РТС имати ексклузивна права снимања.

По броју акредитованих медија, данашња посета биће једна од најпокривенијих у историји Србије, и једна од већих у овом делу Европе. Да подсетимо да је на овогодишњем самиту шефова Централне и Југоисточне Европе у Новом Саду учествовало 14 шефова држава и 250 акредитованих новинара.

Извор[уреди]