Пређи на садржај

Брод направљен од челика срушеног Светског трговинског центра

Извор: Викиновости



16. новембар 2009.

Њујорк / САД (Глас Америке) Амерички ратни брод "Њујорк", направљен са челиком из рушевина Светског трговинског центра, стигао је у Њујорк. Брод је застао преко пута такозване "Нулте тачке" и испалио 21 топовску салву у част оних који су погинули у терористичком нападу у Њујорку, 11. септембра 2001.

Рођаци жртава, људи који су први притекли у помоћ и стотине случајних пролазника, окупили су се да посматрају упловљавање брода у луку.

Убрзо после сванућа, брод "Њујорк" је упловио у град. Дочекале су га стотине радозналаца.

Бродски прамац садржи седам и по тона челика из Светског трговинског центра, као и слике кула близнакиња на задњем делу брода. Готово 15 одсто посаде је из државе Њујорк.

Припадници њујоршке полиције и ватрогасне службе и хитне помоћи, поздрављали су брод који је застао и испалио 21 почасни плотун. Многи су дошли у знак сећања на 11. септембар 2001. Грејс Кроули и Питер Карпета, развили су заставу у знак сећања на своје пале пријатеље.

"Људи морају свакодневно да се сећају и треба да говоре својој деци о томе", каже Кроули.

Бил Џенингс, ветеран, каже да мисли да је сасвим пригодно то што се челик из Светског трговинског центра сада користи за одбрану Америке.

"Поносим се када помислим да је ту сада 7 тона - готово 8 тона челика из тог догађаја, из тог дана", прича Џенингс.

Брод "Њујорк" је допловио из Лујзијане и до Менхетна му је требало две недеље.

Елисон и Дејвид Сандерсон су се укрцали у Њу Орлеансу. Дејвид Сандерсон је извршио инспекцију брода за Морнарицу, пре него што је кренуо на пловидбу. Каже да су градитељи брода знали да се ради о сасвим специјалном пројекту.

"Руковали смо челиком као деца у плетеним рукавицама. Заиста је било лепо. Могли сте да видите да се сви који су градили брод поносе", објашњава Сандерсон.

Брод је по доласку у Њујорк и званично регистрован, а потом је неколико дана био отворен за јавност. Њујорчани су изблиза могли да виде брод који носи име њиховог града.


Извор

[уреди]