Пређи на садржај

Београд: „Девета београдска изложба гљива” у Дому синдиката

Извор: Викиновости


13. октобар 2009.
Београд/ Србија

„Девета београдска изложба гљива” одржаће се 17. и 18. октобра у холу Дома синдиката. Изложбу организује Асоцијација гљивара, а њено одржавање финансира и подржава Секретаријат за привреду са 100.000 динара.

„Београдска изложба гљива” је традиционала манифестација којом се грађани уче препознавању јестивих, нејестивих и отровних гљива. Посетиоци овогодишње изложбе ће видети више од 200 врста гљива које слободно расту по шумама Србије, а најинтересантнији су ретки и цењени примерци црног тартуфа и отровна гљива зелена пупавка. Тема овогодишње изложбе је „Гљиве Србије и западног Балкана”, према истоименој књизи професора Бранислава Узелца, која ће бити представљена после свечаног отварања у 11 часова.

– Премало је иформација о гљивама, а и оне које постоје нису свеобухватне, систематизоване и документоване. Због тога ће организатори овогодишње изложбе посетиоце упутити у основна знања о гљивама. Експлоатацијом овог природног ресурса, у складу са принципом одрживог развоја и промовисањем гајења гљива, на најбољи начин ће се допринети развоју у овој области. У време економске кризе, када људи остају без посла, гајење гљива ће се представити као врло успешан бизнис. Посебно место на изложби заузеће одгајивачи са својим производима од гљива – рекла је за Беоинфо заменица градског секретара за привреду Станија Вишекруна.

У оквиру изложбе за одгајиваче и сакупљаче гљива и стручну јавност биће организована радионица о употреби гљива у исхрани, проблемима у вези са гајењем гљива и утицају на шумарство. Посебан допринос ове изложбе образовању биће организоване посете средњошколаца и студената.

Секретаријат за привреду је путем конкурса финансирао организовање 11 изложби из области предузетништва и проналазаштва на територији Београда. Право учешћа имале су све заинтересоване непрофитне институције – локалне власти, невладине организације, институти, стручне асоцијације и научне установе.

Извор

[уреди]