Пређи на садржај

Београд: Успешна година Сектора сигнализације „Београд-пута”

Извор: Викиновости


2. фебруар 2010.
Београд/ Србија

Сектор сигнализације Јавног комуналног предузећа „Београд-пут” имао је успешну претходну годину. Према речима директора овог сектора Драгана Бунчића, у току 2009. обновљено је више од 220.000 квадратних метара хоризонталних ознака, уграђено око 12.000 саобраћајних знакова и семафоризовано 15 нових раскрсница.

– У Београду одржавамо 520 семафоризованих раскрсница, уз 26 у општинама које су од ове године такође у нашој надлежности. Посао је огроман, али смо рационализацијом успели да га успешно обавимо. За следећу сезону планирамо примену нових технологија, посебно приликом апликација дуготрајних материјала за хоризонтално обележавање. Ово је веома важно у централном градском језгру, где је иначе густ саобраћај, па је неопходно да сигнализација дуже траје. Нова технологија омогућиће трајност и до пет година. Поред тога, у договору са градом као оснивачем, заменили смо поједине светлосне лантерне које су раније имале сијалична грла новом „ЛЕД” технологијом, што омогућава велике уштеде у потрошњи електричне енергије и што ће се наставити и убудуће – казао је Бунчић.

Једна од најважнијих новина у овој области јесте формирање Центра за управљање и контролу саобраћаја. У просторијама Сектора за саобраћајну делатност постављен је видео-зид и инсталиран софтвер (БТМЦ) који омогућава активно управљање и контролу над 60 семафоризованих раскрсница и три система за алтернативно вођење саобраћаја. У наредном периоду сектор би требало да преузме и надгледање око 100 раскрсница са система који су инсталирани у Секретаријату за саобраћај, уз видео-сигнал са 16 раскрсница које је проследио МУП са својих локација. Будући правци развоја овог система требало би да буду: прикупљање и складиштење статистичких података о броју и врсти возила са раскрсница које су опремљене детекторима возила, ради квалитетног пројектовања саобраћајних решења, као и даљинско искључење појединачних раскрсница.

Извор

[уреди]