Београд: Усвојен програм рада Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда у 2010. години

Извор: Викиновости


29. децембар 2009.
Београд/ Србија

За реализацију својих пројеката у 2010. години Дирекција ће на располагању имати 19.797.000.000 динара, пише у програму који је данас усвојен у Скупштини града Београда. Од те суме 10.337.000.000 динара биће обезбеђено из накнаде за уређење грађевинског земљишта и закупнине грађевинског земљишта и пословног простора, док ће 9.460.000.000 бити обезбеђено из кредита Европске банке за обнову и развој и Европске инвестиционе банке. Средства из кредита биће утрошена за изградњу моста преко Аде Циганлије и приступних саобраћајница.

Представљајући програм рада за наредну годину, Борис Ранковић, директор Дирекције за грађевинско земљиште и уређење Београда, рекао је да је програм амбициозан али и реалан.

– У претходној години завршени су бројни објекти и саобраћајнице, попут Савске улице, пробијен је насип у Јурија Гагарина, завршен је велики део радова на мосту и на Царевој ћуприји. Завршен је и велики број објеката канализације и водоснабдевања, реконструисане цеви на „Газели”, што је од великог значаја за снабдевање Новог Београда водом, као и бројни канализациони објекти. Дирекција је зато направила план који је „тежак” преко 20 милијарди. Велики део отпада на кредите који су уговорени са ЕБРД и ЕИБ и који се пре свега односе на изградњу моста и прилазних саобраћајница. Велики део је и оно што Дирекција треба да наплати, пре свега путем накнаде за уређивање земљишта и других накнада које предвиђа закон. Управо ту, у изворним приходима Дирекције, програм је амбициозно постављен, и надам се да ћемо имати резултате сличне овогодишњим – рекао је Борис Ранковић.

Највише новца, 12.279.000.000 динара, биће утрошено за изградњу капиталних саобраћајница од посебног интереса за град. За програм уређења грађевинског земљишта Дирекција је предвидела 7,5 милијарди динара. Од тог новца ће за изградњу саобраћајница бити издвојено око 2,3 милијарде динара, за изградњу канализације око 2,5 милијарди, а за проширење водоводне мреже око 398 милиона динара. План обухвата и изградњу нових гробних места на гробљима „Орловача”, „Лешће”, „Бежанијска коса” и „Збег”, као и наставак изградње 403 стана за расељавање и почетак изградње нових 86 станова. За израду нових урбанистичких планова биће утрошено 460 милиона динара.

Одговарајући на примедбе да се неки пројекти Дирекције „преливају” из године у годину, Борис Ранковић је објаснио да је то природно јер се ради о пројектима који се реазлизују више година.

– Реч је о великим инфраструктурним пројектима за чију нам је реализацију потребно и неколико година. Има, међутим, случајева да због немогућности решавања имовинско-правних односа неки мирују, али се трудимо да и те проблеме решимо – казао је Ранковић.

Директор Дирекције за грађевинско земљиште рекао је да су све припремне радње за изградњу независног шинског система компатибилне било са „лаким” било са „тешким” метроом, те да ће се моћи применити без обзира на тип метроа за који се град буде одлучио.

Извор[уреди]