Београд: Уручени сертификати Пословно-технолошког инкубатора техничких факултета

Извор: Викиновости

20. април 2010.
Београд/ Србија

Свечана додела сертификата младима са Универзитета у Београду који су похађали тренинге из предузетништва одржана је данас у Пословно-технолошком инкубатору техничких факултета. Тренинзи су одржани у оквиру пројекта „Београд на знању – знање за развој”, чији је основни циљ развој малих и средњих предузећа, а похађало их је 140 младих који су обучавани у започињању сопственог бизниса. У оквиру читавог пројекта промовисано је и предузетништво, основана су четири нова, мала иновативна предузећа и запослено је двадесет четворо младих високообразованих људи. Пројекат је финансијски подржао Секретаријат за привреду града Београда.

– Ово је један од пројеката из области подстицања запошљавања и развоја малих и средњих предузећа које подржавамо. Да би се подстакла привреда, потребно је улагање у образовање, а то није могуће без подршке универзитета и локалне самоуправе. Рад Пословно-технолошког инкубатора техничких факултета је пример добре праксе оспособљавања младог кадра. Зато смо га подржали у две фазе – по његовом оснивању и када је у оквиру њега основано неколико предузећа, која су коришћењем правних и других услуга инкубатора и у пословном простору који им је понудио смањили трошкове свог пословања. Будући да ове године непосредно финансирамо привреду, и предузећа формирана у оквиру овог инкубатора могу да конкуришу за програме које финансира Секретаријат за привреду, а то су наступи на сајмовима, увођење стандарда и друго – рекла је заменица градског секретара за привреду Станија Вишекруна.

Председник општине Палилула Данило Башић је истакао да је од националног интереса то што млади људи који завршавају факултете не одлазе у иностранство, већ остају овде и развијају сопствени бизнис у оквиру којег могу да запосле и своје пријатеље и друге високообразоване младе људе. Декан Грађевинског факултета Ђорђе Вуксановић је рекао да Пословно-технолошки инкубатор сарађује са многим институцијама из земље и света, а директорка инкубатора Гордана Даниловић-Грковић да је више од 25 одсто младих похађало пет и више тренинга.

Поред доделе сертификата, данас су представљене и новоосноване фирме у овом пројекту, као и оне које већ успешно послују у инкубатору. Александар Чабрило, повратник из иностранства и власник новоосноване фирме „HTEC”, рекао је да она запошљава до десет инжењера и има уговоре са неким од водећих IT компанија, што омогућава нашим младим инжењерима да се упознају са најсавременијим технологијама. Апсолвент Шумарског факултета Урош Витас, који са групом студената пројектује низ производа одрживог дизајна од дрвног отпатка и постиже значајне резултате на међународним сајмовима, нагласио је да му је од највеће користи био тренинг формирања предузетника. Пословно-техолошки инкубатор техничких факултета успостављен је у партнерству четири техничка факултета Универзитета у Београду – Грађевинског, Машинског, Електротехничког и Технолошко-металуршког, општине Палилула и Иницијативе за демократску транзицију. Он охрабрује и подржава студенте техничких факултета да започну сопствени бизнис и остану у Србији, али и обезбеђује подршку у раној фази развоја бизниса покривајући део трошкова – изнајмљује канцеларијски и истраживачки простор, обезбеђује технолошку и телекомуникациону инфраструктуру, пружа правну и књиговодствену помоћ и пословно саветовање (бизнис план, менаџмент, маркетинг). Инкубатор се налази на другом спрату зграде Техничких факултета у Београду, Рузвелтова 1А.

Извор[уреди]